9.6 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

(VIDEO) Je svobodnjaški poslanki Luciji Tacer “ušlo”? Novo Slovenijo razglasila za koalicijskega partnerja!

Piše: G. B. 

Ugibanja o tem, ali bo Nova Slovenija morda v bližnji prihodnosti postala celo koalicijska stranka v navezi z Gibanjem Svoboda, so danes dobila pospešek. Še posebej po nastopu poslanke Gibanja Svoboda Lucije Tacer. 

Na seji ustavne komisije DZ RS je namreč poslanka Lucija Tacer komentirala predlog NSi za ustavno spremembo glede imenovanja sodnikov. Pri tem je dejala, da bo potrebno priti do neke politične rešitve, da je to sprejemljiva cena (očitno nekakšen kompromis) in da se “zahvaljujemo za kooperativno sodelovanje našega partnerja s strani Nove Slovenije”.

Sicer pa, videoposnetek ne laže:

No, res je sicer, da je Tacerjeva to povedala v stilu ribarjenja v kalnem, a na to trditev bi se morala NSi takoj odzvati. Tako da čakamo na odziv predsednika NSi Mateja Tonina.

Spomnimo: že lani jeseni so zaokrožile govorice o tem, da bi lahko NSi vskočila v koalicijo z Golobovo stranko, morda kot substitut namesto Levice, če bi slednja izstopila. Te govorice je podžgal tudi Janez Pogorelec, sicer vidni član NSi, s svojimi sporočili na družbenih omrežjih. Tudi evroposlanka Ljudmila Novak nadaljuje z razdiralnimi sporočili, ki jih skuša Tonin sicer blažiti, a neuspešno. Že lani jeseni pa je koalicija omogočila poslancem NSi nesorazmerni delež vodstvenih položajev v delovnih telesih DZ, kjer bi morala ta mesta pripadati največji opozicijski stranki.

Povsem mogoče pa je, da se je Tacerjevi zareklo ali pa je šlo za namerno nastavljeno past, saj koaliciji trenutno zelo ustreza zaostren odnos med SDS in NSi. Prav tako pa ne moremo izključiti ambicioznosti nekaterih članov NSi, ki bi se radi vrnili na ministrstva.

Že pred meseci, ko so se pojavili nekateri predlogi za spremembo ustave s strani NSi, smo lahko ugotovili, da se nekateri med njimi ujemajo s predlogi koalicije, saj bi denimo imenovanje sodnikov predali v roke izključno predsedniku republike. A to še ni vse: kot opozarja predsednik SDS Janez Janša, NSi podpira tudi odpravo volilnih okrajev, s tem pa povečano tveganje centralizacije v sestavi poslancev DZ, kjer bo vpliv podeželja oslabljen. Kar zelo spominja na leto 2000, ko so tedanji poslanci SLS-SKD podprli Potrčev predlog za spremembo ustave, s katero so v ustavo “zabetonirali” proporcionalni sistem. Prav zaradi tega dogodka je tedaj nastala NSi, a kot kaže, se ista agenda kolaboracije z režimom očitno vrača prav tja…

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine