2.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

(VIDEO) Izredno resne razmere, pol Slovenije poplavljene

Piše: T. B. (nova24tv.si)

Razmere v Sloveniji so izredno resne, Arso je zjutraj je za severno polovico države spremenil opozorilo iz oranžnega v rdeče. “Hudourniške poplave večjega obsega se na območju severne Slovenije stopnjujejo. Izrazit poplavni val se bo na Savinji, Kamniški Bistrici in Gradaščici v naslednjih urah pomikal dolvodno, Poljanska Sora pa tudi v spodnjem toku že poplavlja v večjem obsegu”, so zapisali na Twitterju iz Arsa. Na družbenih omrežjih so zaokrožile fotografije in videoposnetki razmer, ki jim Slovenija še ni bila priča.

Po poročanju uprave za zaščito in reševanje so v zadnjih 12 urah zabeležili več kot 1000 dogodkov, na pomoč ljudem pa so priskočili gasilci iz 168 gasilskih enot. Iz treh kampov so morali evakuirati ljudi. Gasilci so ponoči predvsem prečrpavali vodo iz poplavljenih objektov, zaščitili več plazov, izpod mostov odstranjevali naplavine in reševali potopljena vozila iz poplavljenih vozišč, so navedli v poročilu Uprave RS za zaščito in reševanje. Kot so zapisali, so zabeležili 1039 dogodkov, in sicer v regijskih centrih Celje, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Postojna, Ptuj in Slovenj Gradec.

“Medtem ko marsikje po državi še ni padla niti kaplja dežja ali je padlo le nekaj mm, je ponekod v severni, severozahodni in delu osrednje Slovenije že padlo več kot 100 mm,” so zjutraj sporočili z Arsa. Vremenoslovec Blaž Šter je komentiral, da je “tole zelo slabo”. “Od 20. ure je v pasu od severne Primorske, Gorenjske, Savinjske in Koroške marsikje nalilo več kot 100 mm, krajevno celo od 150 do 200 mm,” je tvitnil in dodal, da pas močnih padavin še kar vztraja.

Na Arsu pravijo, da se stacionarni močni nalivi že več ur obnavljajo na Gorenjskem, Koroškem ter na območju Idrijskega, Škofjeloškega in Polhograjskega hribovja. To pomeni, da se tudi hudourniške poplave večjega obsega na tem območju stopnjujejo. V večjem obsegu je po njihovih navedbah že ponoči poplavljala Gradaščica v zgornjem toku. Prav tako v večjem obsegu že poplavlja Poljanska Sora. Padavine se na teh območjih še obnavljajo, verjetne so hudourniške poplave večjega obsega. Padavine so del države zajele že zvečer in povzročile nekaj težav zlasti na Koroškem in Gorenjskem.

 

Naraščanje rek se bo čez dan razširilo na večji del države. Sprva so verjetne poplave hudournikov in manjših rek, čez dan in v noči na soboto pa poplave rek v Podravju, Pomurju, Posavju in v porečjih Savinje, Krke, Kolpe ter na širšem območju osrednje Slovenije. Na družbenem omrežju krožijo fotografije in videoposnetki katastrofalnih razmer iz več krajev po Sloveniji.

 

 

 

 

Zaradi posledice neurja, poplav, nanosov peska in blata ter zemeljskih plazov so zaprte številne ceste, poroča prometno informacijski center.

Avtoceste:
– gorenjska avtocesta priključek Lesce proti Karavankam,
– gorenjska avtocesta priključek Brnik proti Ljubljani,

Glavne in regionalne ceste
Koroška, Štajerska:
– Dravograd – Maribor: pri Ožbaltu, v Boštjanu in Gortini;
– Dravograd – Ravne na Koroškem;
– Velenje – Mislinja v Hudi luknji;
– Dravograd – Slovenj Gradec, v Otiškem vrhu most čez Mislinjo.;
– Laško – Breze – Šentjur, podvoz v Laškem.

Gorenjska
– Škofja Loka – Gorenja vas, predor Sten;
– Škofja Loka – Železniki pri Studenem;
– Zbilje – Vodice;
– Zgornje – Jezersko – Spodnje Jezersko;
– območje Most pri Komendi;
– Jezero – St. Fužina;
– Medvode – Ljubljana, most čez Soro;
– Tržič – Ljubelj, na avstrijski stran.

Severna Primorska:
– Trebija – Žiri;
– Marof – Žiri;
– Rovte – Žiri pri Brekovici;
– Tolmin – Idrija – Logatec: pri Dolenji Trebuši, med Spodnjo Idrijo in Idrijo in pri Marofu;
– Podbrdo – Petrovo Brdo.

Kamniško Savinjsko območje
– Kamnik – Gornji Grad;
– Luče – Ljubno, na mostu v Lučah;
– območje Mozirja in Nazarij.

Osrednja Slovenija
– Dobrova – Polhov Gradec – Ljubljanica;
– območje Dolgega mostu ob Malem Grabnu.

Zaprte so tudi številne lokalne ceste. Vozniki, upoštevajte navodila dežurnih služb in ne vozite na poplavljena območja ali na zaprte ceste.

Jutri lahko pričakujemo postopno zmanjšanje padavin od zahoda. Kljub temu pa bo še vedno občasno deževalo, še posebej v južnih krajih, kjer bodo možne tudi nekatere nevihte. Jutranje temperature se bodo gibale med 12 in 17 stopinj Celzija, najvišje dnevne pa med 18 in 24 stopinj Celzija. Še vedno je potrebna previdnost glede močnih padavin. Danes in v prvem delu noči se lahko pojavljajo dolgotrajni nalivi, kar lahko privede do razlivanja vodotokov. Pričakujemo nadaljnje poraste vodostajev, zato se je priporočljivo izogibati območjem ob rekah in potokih.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine