-1.9 C
Ljubljana
sobota, 11 januarja, 2025

(VIDEO) (AKTUALNO) Janez Janša: S takšnim padcem industrije bi nemški kancler naslednji dan odstopil, ker bi nemško gospodarstvo to terjalo

Piše: Tanja Brkić (Nova24tv.si)

“Vlada v tem letu ni obiskala niti ene slovenske regije, medtem ko je naša vlada v dveh letih kljub pandemiji vse slovenske regije obiskala vsaj dvakrat,” je Janez Janša izpostavil eno od ključnih razlik med Golobovo vlado in časom svojega mandata. Hkrati je poudaril, da bi ob 8-odstotnem padcu industrije, “nemški kancler naslednji dan odstopil, ker bi nemško gospodarstvo to terjalo.” 

V tokratni oddaji Kdo vam laže je voditelj Boris Tomašič gostil predsednika največje opozicijske stranke Janeza Janšo, ki je po več kot enem letu vladanja aktualne vlade podal svoj komentar na trenutno situacijo v Sloveniji. Meni, da ima vlada veliko prednost s tem, ko ima tako številčnost, vendar je ni znala izkoristiti, zato je to “leto izgubljenih priložnosti”. V oddaji je razkril tudi, kaj v prihodnosti čaka stranko SDS in s kakšnimi izzivi se bo soočila, pa tudi o tem, ali načrtuje kakšno spremembo.

Glede na številnost največje vladajoče stranke Gibanja Svoboda in številnost vladne koalicije, plus podpora 8-članske opozicijske stranke, ki jim “ne gleda prav pod prste”, je to po mnenju nekdanjega premierja Janeza Janše “tako udoben položaj za vladanje, da se da v enem letu narediti ogromno, ampak če pogledamo, kaj je bilo narejeno, potem je za nami leto izgubljenih priložnosti.” Janša je pojasnil, da se je vlada zapodila v odpravljanje vsega, kar je bilo narejeno v njihovem mandatu. Vsega po njegovih besedah niso mogli ukiniti. “Milijard, ki so jih ljudje zaslužili ali pridobili v obliki kovidne pomoči, naenkrat niso mogli vzeti, zato napovedujejo višje davke“. V zadnjem letu se, kot pravi, ne le da ni napredovalo, ampak se je celo črtalo nekatere rešitve, za katere pa zdaj prihajajo računi. “Zamaknili so zakon o dolgotrajni oskrbi in zdaj se čudijo, da ni denarja za domove za ostarele”, to pa ni edino, kar kaže na uničujoč odnos vlade do države.

Vlada v enem letu ni obiskala niti ene regije
Vlada po mnenju nekdanjega premierja kuri ideološki spopad z vsem, kar je storila, od ukinjanja urada za demografijo, muzeja osamosvojitve, dneva spomina, vse to zelo zastruplja ozračje v Sloveniji, kar še dodatno zbuja nastrojenost ljudi. Vlada pa po drugi strani ni obiskala niti ene slovenske regije, medtem ko je Janševa vlada v dveh letih kljub pandemiji vse slovenske regije obiskala vsaj dvakrat, “to terja dodaten napor od vlade, ministrov in celotne administracije, ampak že ko napoveš obisk regije, uradniki čudežno vzamejo stvari iz predalov, ki so bile prej založene,” je dodal Janša, ki pravi, da se ob takih napovedih “čudežno rešijo stvari, ki se prej leta niso, prav tako pa dobiš realno sliko, kje država je, v enem letu Golobova vlada ni naredila niti enega takšnega obiska in zato ni čudno, da se tava, da se daje obljube in postavlja časovnice, ki se potem zamikajo ali pa se skuša za nazaj spreminjat besede “skušajmo skrajšati čakalne vrste za polovico, potem pa se povečajo, potem pa rečejo, kaj bi šele bilo, če ne bi nič naredili, če ne bi nič naredili, bi bilo boljše,” je dejal Janša.

Leta 1997 je bilo članstvo VS OZN velika stvar, danes ni
Ob hvalisanju zunanje ministrice Tanje Fajon, da je Slovenija postala nestalna članica Varnostnega sveta OZN, Janša pove, da je bila Slovenija nestalna članica OZN prvič leta 1997, in takrat se je to smatralo za velik uspeh, saj takrat Slovenija ni bila v nobeni drugi mednarodni organizaciji. Danes je leto 2023 in je članica v številnih mednarodnih organizacijah, dvakrat je celo predsedovala EU, zato po njegovem mnenju to ni tako velik uspeh, kot to želijo prikazati. “Če sam zase ne veš, kdo si in se celo streljaš v koleno, potem zelo težko pomagaš drugim in nihče te nima za relevantnega partnerja,” je pojasnil. Voditelj v nadaljevanju izpostavi še eno za Slovenijo škodljivo odločitev iz mednarodnega vidika, in sicer pridružitev skupini držav, ki nasprotujejo uporabi jedrske energije za zmanjšanje CO2, s čimer se strinja tudi nekdanji premier, ki je pojasnil, da se je Slovenija že prej zavedala, da CO2 ni edini vir onesnaženja. “Čez noč verjeti, da bomo v Sloveniji, ki nismo Sahara s soncem 365 dni na leto, da bomo s sončno energijo nadomestili jedrsko energijo, pa tudi že energijo iz TEŠ-a, to je čista iluzija”, meni nekdanji premier.

Na vprašanje voditelja, kakšno je stališče SDS do gradnje drugega bloka druge nuklearke v Sloveniji, je Janša odgovoril, da je to edini resen kredibilen vir, ki bo zagotavljal energetsko oskrbo Slovenije. Po njegovem mnenju je vse ostalo “golob na strehi in nedosegljivo v nekem realnem času, saj energijo potrebujemo tudi jutri in ne samo čez 20 in 30 let, ko bomo mogoče imeli fuzijske reaktorje.” Dodal je, da je bil v različnih sestavah Evropskega sveta in da je zadnja taka sestava veliko razpravljala o različnih energetskih temah. “Tam ko sediš za mizo s predsedniki vlad ostalih držav in odgovornimi iz EU komisije, kjer ni medijev in strokovnih sodelavcev, ko je jasno, kdo ima kakšna stališča, se je videlo, da ta zelenoenergetski lobi dejansko obvladuje celotne vladne sestave in velik del EU komisije, zaradi tega smo trikrat sprejeli isti sklep. Da se spremeni formula izračuna cene električne energije, ki je bila večji razlog za drago elektriko kot pa vojna v Ukrajini in s tem povezani problemi, pa ni šlo,” je dejal Janša in pojasnil, da je Evropski svet sprejel stališče in EU komisija se je zavezala, da bo spremenila formulo, pa so minili trije meseci, prišla je nova forma EU sveta pa formula še vedno ni bila spremenjena in tako se je zgodilo trikrat, nihče pa za to ni odgovarjal.

SDS je vladi hotela pomagati, pa so jih zavrnili
Na očitke Golobove vlade, da “opozicija vladi meče polena pod noge” in da je za vse kriva prejšnja vlada, predsednik SDS odgovarja, da so z referendumi bolj pomagali vladi, kot pa nasprotno, saj v primeru, da bi se obdržal zakon o dolgotrajni oskrbi in se ta ne bi zamaknil, bi vlada ne imela danes teh težav z draginjo v domovih za starejše. “Čez tri leta nihče ne bi več vedel, kdo je predlagal referendum, zakon bi bil sprejet, stvari bi normalno tekle in kapital iz tega bi vlekla aktualna vlada,” zatrjuje Janša in dodaja, da so jim enako pomoč predlagali pri dodatnih ministrstvih, ki so jih v opoziciji odsvetovali, saj je z manj ljudmi lažje delati. Meni, da je idealno število ministrstev 12, da pa je 20 resorjev za dvomiljonski narod bolj “šala” kot pa resen pristop, pri čemer opomni, da niti Nemčija nima toliko resorjev.

Foto: zajem zaslona

Tomašič v nadaljevanju pove, da se slovensko gospodarstvo “zelo hitro ohlaja” in da smo bili pred enim letom po gospodarski rasti drugi na svetu, danes je gospodarska rast padla, inflacija je še vedno nad povprečjem, medtem ko je padla tudi industrijska proizvodnja. Janša iz ekonomske perspektive gledano meni, da ga je podatek o padcu industrije presenetil in povedal, da bi nemška vlada, če bi kljub rasti v drugih evropskih državah sama zabeležila 8-odstotni padec industrije, “nemški kancler naslednji dan odstopil, ker bi nemško gospodarstvo to terjalo.” Janša trdi, da kljub temu, da mediji pri nas iz tega ne delajo nekega pompa, se ta padec ne bo dal prikrivati dolgo, saj bo tudi to prineslo posledice. Reševanje gospodarske krize je bila le ena v nizu obljub aktualne vlade, precej prahu so dvignili tudi zastoji na cestah in prometni zamaški, za katere nekdanji premier meni, da bo v prihodnosti situacija še slabša.
Obstaja razlika med provladnimi in pravimi nevladnimi organizacijami
In medtem ko se vlada v celoti posveča civilni družbi, ki jo od vsega začetka podpira, se ne pogovarja z upokojenci in Pavletom Ruparjem, ki je organiziral zadnjih nekaj največjih shodov. Kolesariat in podobne Janša označi za provladne organizacije oziroma vladne organizacije, saj jih tudi vlada financira, medtem ko Ruparja ne financira vlada. “Prava civilna družba so tradicionalne nevladne organizacije, tudi kaka moderna nova, ki pa niso odvisne od vlade, če si ti odvisen od vlade, vodiš isto politiko ali isto kampanjo kot 8. marec za Levico ali Svobodo, potem to ni  nevladna organizacija, to je vladna organizacija, paravojska levice,” je dejal.
Velik problem Slovenije je neodvisno sodstvo
Ob vsem tem in po vseh praznih obljubah in slabih, celo vedno slabših rezultatih, pa so po mnenju Tomašiča na celo črti pogrnili prav mediji, ki si niti ne upajo na dan s konkretnimi vprašanji premierju ali ostalim predstavnikom vlade. Tomašiča preseneča dejstvo, da medijska scena po tridesetih letih ni boljša, ampak slabša, medtem, ko Janša trdi, da se je večina medijske scene vrnila nazaj v čas Jugoslavije, ko je bil novinar del režima, družbenopolitični delavec, čemur pripisuje tudi načine izražanja vladi naklonjenim medijev kot je “osvoboditev RTV-ja”. Odgovornost za nekatere škodljive vladne poteze nekdanji premier krivi tudi osrednje medije, ki so s svojim delom pripomogli tudi k padcu treh koristnih referendumov. “Slovenija ima velik velik problem, ker sodstvo uporablja dvojne vatle”, je Janša opozoril na problem slovenskega pravosodnega sistema. Zaupanja Slovencev v sodstvo je najnižje v EU, kar se po njegovem mnenju skuša prikriti na vse možne načine, vendar trdi da je dejstvo eno “Slovenija nima neodvisnega sodstva“, očiten primer pa je primer ljubljanskega župana Zorana Jankoviča, ki se celo javni hvali s tem, da on “itak ne bo obsojen“. Janša meni, da se kaj takega ne bi moglo zgoditi v ostalih bolj demokratično razvitih državah.
Smo močna stranka, ampak praktično edina opozicija in v skladu s tem se tudi obnašamo,” je dejal Janša, ki je opomnil tudi na to, da so tudi edina stranka, ki obstaja že toliko časa, izkušnje in kadrovski potencial je pripomogel s tem, da so vladi predlagali kar nekaj predlogov, ki jih vlada ni upoštevala. Povedal je, da se SDS krepi, tudi vedno bolj številčna je, vendar se ljudje še vedno ne zavedajo dovolj, kaj se dogaja. “Upam, da bo koalicija trajala toliko časa, dokler zmožnost te primerjave ne bo očitna in na vidiku rezultat, ki bo omogočal, da gre Slovenija naprej in da se popravi tisto, kar je bilo zamujeno,” je dejal nekdanji premier, ki bo kmalu slavil 65- rojstni dan, vendar ga leta pri nadaljevanju opravljanja svojega dela in poslanstva ne bodo ustavila.

Kakšni so njegovi načrti in načrti stranke v prihodnosti in kaj pričakuje v naslednjih volitvah, si poglejte v spodnjem videu.

Tanja Brkić

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine