Piše: A. S./ STA
Prvi izidi volitev sredi predsedniškega mandata v Združenih državah, kjer so včeraj potekale volitve v predstavniški dom in v senat, ki tvorita Kongres ZDA, kažejo na tesne rezultate. Na končne izide bo treba še počakati, zaenkrat pa republikanci vodijo v predstavniškem domu, medtem ko je v senati zaenkrat rezultat praktično izenačen.
Za edino presenečenje do sedaj naj bi poskrbeli demokrati, saj je v Pensilvaniji zmagovalec volitev v zvezni senatdemokrat John Fetterman. V tej zvezni državi so demokrati osvojili tudi guvernerske volitve. Za zmago v senatu bodo sicer odločilnega pomena države Arizona in Nevada ter Georgia, kjer so lahko pride do drugega kroga volirev saj imata po skoraj vseh preštetih glasovih demokrat Raphael Warnock in republikanec Herschel Walker po okrog 49 odstotkov glasov. Če noben kandidat ne dobi 50 odstotkov, sledi drugi krog, ki bo 6. decembra. Takrat bo torej najkasneje odločena senatna večina. Na končne rezultate v predstavniškem domu kongresa, pa bo treba počakati še kakšen dan, najverjetneje celo nekaj tednov. Veliko vlogo pri končnih rezultatih bodo sicer odigrali tudi končni izidi volitev v Kaliforniji. Če bodo rezultati tesni, se lahko končna odločitev zavleče vse do januarja, ko nastopi nov kongres.
Ankete so sicer napovedovale v predstavniškem domu zmago republikancev, kar je verjetno predvsem odraz obupne politike demokratskega ameriškega predsednika Josepha Bidna, ki ga mnogi krivijo za migrantsko krizo na južni meji ZDA ter za vse napake, ki so bile storjene ob umiku ameriške vojske iz Afganistana. Za Bidna sicer mnogi menijo, da je že prestar in morda preveč senilen za opravljanje funkcije predsednika, kar se kaže tudi v njegovih nastopih.
Republikanci so pod Trumpom leta 2018 izgubili 40 sedežev v predstavniškem domu, demokrati pod Barackom Obamo pa leta 2010 kar 63. Demokrati pod Billom Clintonom leta 2010 so jih izgubili 52, leta 1998 pa nekaj pridobili.
Senatorji in guvernerji ene in druge stranke so sinoči večinoma dosegali pričakovane rezultate. V Georgiji je slavil republikanec Brian Kemp, ki bo še štiri leta guverner, v Iowi je 89-letni republikanec Chuck Grassley osvojil nov šestletni mandat, demokratka Maggie Hassan je slavila v New Hampshiru.
New York je dobil prvo izvoljeno guvernerko Kathy Hochul, ki je kot podguvernerka po odstopu avtomatično nasledila Andrewa Cuoma, sedaj pa se je na koncu otresla resnega izziva republikanca Leeja Zeldina. Utah bo v senatu še naprej predstavljal republikanec Mike Lee, Florido Marco Rubio, državo pa bo vsaj dve leti do morebitne odločitve za predsedniško kandidaturo pri republikancih vodil Ron DeSantis, ki se bo morda tudi leta 2024 potegoval za republikanskega kandidata proti Donaldu Trumpu, ki bo najverjetneje prav tako znova stopil v predsedniško tekmo. V Teksasu je Greg Abbott zanesljivo premagal demokrata Beta O’Rourka za nov mandat. V Ohiu je republikanski kandidat J. D. Vance na senatnih volitvah premagal demokrata Tima Ryana z večjo prednostjo od pričakovane.
Republikancem kar dobro kaže …