2.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

V tiskani izdaji Demokraciji preberite: Samo vprašanje časa je, kdaj bodo odplake pristale v pitni vodi

Piše: Vida Kocjan

Prejšnji teden je potekala 16. redna seja Preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab in nezakonitosti pri graditvi povezovalnega kanala C0 na območju ljubljanskega vodonosnika Ljubljanskega polja.

Kot priča se je zaslišanja udeležila samo prof. dr. Metoda Dodič Fikfak, dr. med., spec. dela, prometa in športa (MDPŠ), predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Nekdanja ministrica za okolje Irena Majcen pa se je znova opravičila, tokrat menda zaradi bolezni. Pred komisijo bi morala pojasniti nekatere svoje izjave iz prvega pričanja, vendar je v državni zbor ni več na spregled.

Okoljska tempirana bomba

Dodič Fikfakova je bila do graditve kanalizacijskega voda med Črnučami in Brodom zelo kritična. Poudarila je, da je to z vidika zdravstva nesprejemljivo, in spomnila, da je tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) dal negativno mnenje k temu početju. Vladne službe pa so izdale okoljevarstveno dovoljenje brez sodelovanja zdravstvenih strokovnjakov. Povedala je še, da gre v primeru kanala C0 preko ljubljanskega vodonosnika (med Črnučami in Brodom) v dolžini več kilometrov za okoljsko tempirano bombo. Izračuni pa kažejo, da bo dnevno v pitno vodo na tem območju steklo do 800 kubičnih metrov škodljivih odplak. Opozorila je tudi na izredno škodljiv atrazin in na nekatere sestavine, ki vplivajo na povečana rakava obolenja in neplodnost. Začudena je nad tem, da prebivalcev Ljubljane vse to ne skrbi, ko se pogovarja z nekaterimi sicer izobraženimi, pa ti pogosto omenjajo strah. Dodala je, da je potreben močan piar (oglaševalske vsebine), prek katerega bi državljane seznanjali z vsem, kar se dogaja okrog graditve kanala C0. Povedala je, da cena nima cene in s tem odgovorila na vprašanje, naj bi bila ta gradnja cenejša od gradnje na drugi trasi, ki je tudi mogoča.

Negativni vplivi kanala C0 samo vprašanje časa

S kanalom C0 bomo potomcem prej ali slej uničili kakovostno in zdravo pitno vodo, kar je popolnoma nesprejemljivo in neodgovorno, je pred preiskovalno komisijo državnega zbora o projektu dejala zdravnica Metoda Dodič Fikfak. »Ne govorimo več o verjetnosti, ampak gotovosti, gre za vprašanje časa,« je posvarila.

Subspecializacija predstojnice Kliničnega inštituta medicine dela, prometa in športa pri Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Dodič Fikfakove je poklicna in okoljska epidemiologija. Za to področje v Sloveniji nimamo izobraževanja, »kar je verjetno tudi razlog, da nimamo ustrezne, neodvisne in dovolj strokovno močne inštitucije, ki bi preučevala vpliv okoljskih onesnaženj na zdravje človeka«. S temi vprašanji se, kot je dejala, prostovoljno ukvarja skupina zdravnikov, ki tudi opozarja na sporne projekte v Sloveniji, med katerimi je ta čas številka ena kanal C0.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine