3.8 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki so ga po svoje deformirali v vladajoči koaliciji, še vedno ne deluje

Piše: Vida Kocjan

Zakon o dolgotrajni oskrbi, kot so si ga zamislili v koaliciji Gibanja Svoboda, SD in Levice, še vedno ne deluje. Do tega so kritični tako v Slovenski demokratski stranki, kjer na to opozarjajo že dlje časa, v začetku aprila pa so na to opozorili tudi v več organizacijah v socialnem in zdravstvenem varstvu.

Centri za socialno delo navajajo, da prve pravice iz dolgotrajne oskrbe, ki bi morala zaživeti z novim letom, še vedno ni mogoče uveljaviti, saj ne deluje informacijski sistem za odločanje o novih vlogah.

Pri Maljevcu vse mrtva črka na papirju

Področje dolgotrajne oskrbe po novem spada pod okrilje ministrstva za solidarno prihodnost, ki ga vodi Simon Maljevac, član Levice in ustanovitelj Inštituta 8. marec. V osmih strokovnih organizacijah v socialnem in zdravstvenem varstvu pa navajajo, da ministrstvo  ne uresničuje zaveze o vključevanju stroke v dopolnjevanje sistema dolgotrajne oskrbe. Maljevca pozivajo, naj jih nemudoma vključi tako v pripravo dopolnitev zakona o dolgotrajni oskrbi kot spremljajočih pravilnikov.

Posvetovalna delovna skupina, ki jo vodi ministrstvo, v njej pa so tudi predstavniki Socialne zbornice Slovenije in Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, se s pripravljenimi pravilniki ni strinjala.

Zaradi razočaranja nad potekom sodelovanja med stroko in odločevalci so strokovne organizacije na pobudo socialne zbornice v začetku marca ustanovile neformalno delovno skupino, ki bo obravnavala nakopičene težave v socialnem varstvu in zakonodajo s področja dolgotrajne oskrbe, ki jo vidijo kot škodljivo tako za uporabnike kot izvajalce.

Po njihovih besedah so težave, ki se že pojavljajo pri uvajanju novega sistema dolgotrajne oskrbe, predvsem v nedelovanju informacijskega sistema. Ta namreč ne omogoča obravnave novih vlog in izdaje odločb oskrbovalcem družinskega člana. »Centri za socialno delo nimajo nikakršnih informacij in rokov o vzpostavitvi sistema, niti nimajo dostopa do baze podatkov primerljivih pravic,« so opomnili. Ministrstvo bi moralo vlagatelje vlog pravočasno seznaniti s posledicami, ki jih povzročajo zamude pri odločanju.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine