16.6 C
Ljubljana
nedelja, 8 septembra, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Stavka na upravnih enotah in ignoranca vlade

Piše: Nina Žoher

Čeprav smo priča najdaljši zdravniški stavki v zgodovini Slovenije in zaostrovanju stavke na upravnih enotah, se zdi, da je v naši državi vse v najlepšem redu. Osrednji mediji namreč s kamerami in z mikrofoni ne stojijo pred poslopjem vlade in ministrstev ter ne zahtevajo odgovorov, iz dneva v dan ne problematizirajo stavk v posebnih oddajah, da bi s tem dodatno pritiskali na tiste, ki imajo ta čas v rokah škarje in platno.

»Danes ljudje plešejo, čakam, da boste tudi vi začeli plesati,« je premier Robert Golob, pijan od zmage, napovedal po razglasitvi izidov na zadnjih državnozborskih volitvah. A ob polovici mandata te vlade se ljudem niti po naključju ne pleše, prej prekipevajo od praznih obljub in ukrepov, ki gospodarstvo in državljane dodatno bremenijo, vse več pa je tudi čakajočih v zdravstvu in pred okenci upravnih enot. Čeprav »svobodnjaki« vladajo šele dve leti, so se že soočili s protestnim valom upokojencev, gasilcev, kmetov, učiteljev, medicinskih sester, bolničarjev, negovalcev, sodnikov, tožilcev, zdravnikov in zaposlenih na upravnih enotah.

Nihče jih ne sliši

Nizke plače in preobremenjenost z velikim pripadom zadev že dlje časa burijo zaposlene na slovenskih upravnih enotah. Marsikdo najverjetneje do stavke sploh ni vedel, da je referent na upravni enoti, tista oseba torej, pri kateri se na okencu urejajo dokumenti, uvrščen v 22. plačni razred, kar v praksi pomeni, da je plačan manj kot je minimalna plača. Sindikalna zaupnica z Upravne enote Maribor Mojca Vesnicer je v pogovoru za Radio Maribor pojasnila, da so zaposleni obupani, ker je preprosto nemogoče delati pod takimi pogoji. »Leta 2018 je imel en zaposleni na oddelku za tujce 50 zadev, medtem ko jih ima leta 2024 300. To je preprosto neobvladljivo. Tega ne moreš rešiti,« je dejala jasno in dodala, da je zmotno prepričanje, da so naravnani proti ljudem. »Tudi mi si želimo v rokih reševati zadeve, ampak ta čas takšne mase zadev preprosto ni mogoče reševati. Zadev je preveč, kadra pa premalo,« je pojasnila in dodala, da zaradi slabih plač ljudje odhajajo, novih pa ne dobijo.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine