-4.5 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Odziv Evrope na zgodovinsko zmago Donalda Trumpa

Piše: Andrej Sekulović

Donald Trump je na ameriških predsedniških volitvah dosegel zgodovinsko zmago in dodobra pretresel ustaljeni liberalni red. V globalnih razmerah je njegov triumf pravzaprav še ena potrditev splošnega trenda volivcev zahodnega sveta, ki se pomikajo v desno.

Številni se njegove zmage veselijo in upajo, da bo sprožila splošne spremembe, ki bodo privedle nazaj k zdravi pameti. Drugi, predvsem tisti, ki so hlapci ali predstavniki globalizma, pa so precej nejevoljni. Na družbenih omrežjih se tako lahko te dni zabavamo z ogledi posnetkov histeričnih levičarjev in levičark, ki jih grabi panika. Tudi osrednji mediji v ZDA in v Evropi, ki so v veliki večini precej jasno podprli demokratsko kandidatko Harrisovo, so o izidih volitev poročali z grenkimi nasmehi, novica o zmagi Trumpa pa jim je šla težko z jezika. Kljub temu so po nesporni in popolni zmagi začele prihajati čestitke tako od njegovih političnih zaveznikov kot tudi od nasprotnikov. Trumpova zmaga bo vsekakor močno vplivala na svetovno dogajanje, zato si oglejmo, kako se je Evropa odzvala na njegov uspeh.

Novo zavezništvo Washingtona in Budimpešte

Med prvimi evropskimi voditelji, ki so 45. in 47. predsedniku ZDA čestitali za zmago, je bil njegov tesni zaveznik, na katerega se je Trump v času svoje kampanje večkrat skliceval, madžarski premier Viktor Orbán. Slednji je s Trumpom govoril po telefonu, kasneje pa je njegovo zmago komentiral: »Grozili so mu z zaporom, zasegli so njegovo lastnino, hoteli so ga ubiti in kljub temu je zmagal.« Orbán je poudaril tudi, da bi s Trumpom v Washingtonu lahko madžarsko-ameriški odnosi doživeli zlato dobo. Vse to pomeni, da utegne biti madžarski premier eden prvih državnikov in najverjetneje prvi evropski voditelj, ki se bo sešel z novim predsednikom ZDA. Po drugi strani Trump ne bo prav naklonjen uradnemu Bruslju, ki izvaja pritisk nad Madžarsko tudi s tem, da ji zamrzuje evropska sredstva. Tudi sicer se pričakuje, da bo Trump močno vplival na odnose med Brusljem in Washingtonom. Na konferenci, ki jo je imel na srečanju Evropske politične skupnosti, je Orbán opozoril na nestabilno situacijo v svetu, ki vključuje vojno v Ukrajini, Bližnji vzhod v plamenih, pritisk množičnih migracij in gospodarske izzive. Ob tem je dejal: »Ne smemo tratiti časa. Očitno zgodovina pospešuje hitrost. Z ameriškimi volitvami je bilo v ZDA končano neko poglavje in svet se bo spremenil hitreje, ko se zavedamo.« Orbán je rekel tudi, da bi morala Evropa prevzeti večjo odgovornost za svojo varnost in mir v prihodnosti, saj ne more pričakovati, da jo bo varovala le Amerika.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine