14.5 C
Ljubljana
sobota, 21 septembra, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Neuspešno vladno reševanje romske problematike

Piše: Vida Kocjan

V zadnjih tednih se dnevno srečujemo s posledicami neučinkovitega in neustreznega reševanja romske problematike, policisti pa so bili deležni celo fizičnega napada. Z lokalnih območij sporočajo, da na terenu vre, vladajoči so se delno zganili, a samo z besedami.

Že pripravljene rešitve in strategijo iz decembra 2021 še naprej vneto zavračajo.

Nekaj najbolj izstopajočih primerov

V nedeljo, 11. avgusta, okoli 20. ure so policisti v Kočevju med nadzorom prometa ustavljali osebno vozilo. Namesto da bi voznik ob znakih policistov ustavil, je z vožnjo nadaljeval. Policisti so se pognali za njim, voznik in njegov sopotnik sta vozilo po krajši vožnji ustavila na travniku in s kraja zbežala. Policisti so nato mladoletnega voznika skušali aretirati, potem pa je tja nenadoma prihitelo več Romov in jih napadlo. Romi je nato z udarci, odrivanjem in grožnjami aretacijo poskušali preprečiti. Dva policista sta bila pri tem laže poškodovana.

V romskem naselju Poganci pri Novem mestu pa je bil med opravljanjem dolžnosti zaradi napada s kamenjem poškodovan redar Skupne občinske uprave občin Dolenjske in Bele krajine. Do napada je prišlo, čeprav je bilo v naselju zaradi uradnih postopkov navzočih več policistov in redarjev.

V javnosti pa še vedno ni pozabljen primer, ki se je zgodil 10. junija na Osnovni šoli Velika Dolina (občina Brežice), ko je 14-letni romski učenec napadel sovrstnika.

Vse to in številni drugi incidenti, o katerih dnevno poroča policija, povezani pa so z grožnjami, s pretepi in tatvinami, v katerih so udeleženi pripadniki romske skupnosti, kaže, da je treba nemudoma ukrepati.

Pojavlja se tudi vse več zahtev po spremembi zakonodaje. To zahtevajo tako župani kot posamezne politične stranke.

Sveženj zakonskih sprememb pripravljen, vlada ga zavrača

Lani jeseni je državni zbor zavrnil sveženj zakonov, s katerimi je 11 občin iz Jugovzhodne Slovenije in Posavja želelo spremeniti zakonodajo, ki se dotika tudi romskih vprašanj. Vlada je takrat obljubila, da bo do konca leta pripravila svoje spremembe, teh pa do zdaj še niso javno predstavili, prav tako ni znano, kdaj, in če sploh, jih bodo.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine