0.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Libanonskemu kemiku dodatnih 16 let zapora

Piše: Anamarija Novak

Zgodilo se je aprila 2019, ko je tožilka Petra Vugrinec libanonskemu kemiku s francoskim državljanstvom dr. Michelu (Massoudu) Stephanu spremenila kategorijo umora v uboj, čeprav je omenjeni likvidacijo dr. Janeza Plavca načrtoval in plačal.

S spremembo kvalifikacije kaznivega dejanja se je dr. Michelu Stephanu tudi znižala dolžina zagrožene zaporne kazni – namesto do 30 let mu je grozilo »le« še od 5 do 15 let zapora. Senat Okrožnega sodišča v Ljubljani, ki mu je predsedovala okrožna sodnica Sinja Božičnik, je nato 14. maja 2019 libanonskega znanstvenika s francoskim potnim listom (!) dr. Michela (Massouda) Stephana spoznal za krivega kaznivega dejanja napeljevanja k uboju enega od vodilnih na Kemijskem inštitutu dr. Janeza Plavca in kaznivega dejanja prepovedanega prometa z orožjem ter mu prisodil enotno kazen osem let zapora. Dr. Stephana je iz Francije v svoj laboratorij na Kemijski inštitut, ki ga je v tistem času vodil Peter Venturini, pripeljala dr. Barbara Mohar.

Obsojen za prvo načrtovano likvidacijo

V obrazložitvi sodbe je takratna predsednica senata Sinja Božičnik pojasnila, da je sodni senat presodil, da sta bili obtoženemu obe kaznivi dejanji v celoti dokazani. Tako sodišče ni dvomilo, da je dr. Stephan jeseni 2017 takratnega prosilca za azil, Iračana Alija Hamzaha Rashida, ki je takrat imel status zaščitene priče, poskušal napeljati k uboju (!) dr. Janeza Plavca. Slednje je po besedah sodnice dokazovalo, da je Aliju izročil fotografijo dr. Plavca, mu povedal, kje živi, dal navodila, kako naj pride do njegove hiše, in se umakne. Kot je takrat dejala sodnica, mu je dr. Stephan dal tudi del plačila za uboj, priskrbel pištolo in z njim vadil streljanje. »To potrjujejo ne le izpoved Alija, ampak tudi izvedeni dokazni postopek,« je dodala takratna predsednica senata Božičnikova. Ni pa tedaj sodni senat sledil predlogu tožilstva, naj odredi izgon dr. Stephana iz države za pet let. Kot je dejala sodnica, za izrek te kazni »ni bilo potrebnih pogojev«. Spomnila je, da je dr. Stephan državljan Francije, ki je država članica EU. Evropska direktiva pa je po njenih besedah določala posebne pogoje za izgon državljana EU in je zato bila potrebna individualizirana presoja. »Zgolj grožnja zoper javno varnost v tem primeru ne zadostuje za izgon,« je takrat menila sodnica. Sodba je postala pravnomočna, potem ko so julija 2020 višji sodniki zavrnili pritožbo obrambe dr. Stephana, prav tako pa je sodišče takrat odločilo tudi, da je treba dr. Stephana po prestani kazni izgnati iz države, kar je v pritožbi na sodbo prve stopnje zahtevalo tožilstvo. Tako je bil dr. Stephan iz pripora na Povšetovi, kamor so ga policisti privedli oktobra 2017, odpeljan na Dob na prestajanje zaporne kazni.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine