Piše: Vida Kocjan
Zaupanje gospodarstva v vlado pod vodstvom Roberta Goloba in njegove domnevne ukrepe je domala nično. Gospodarstvo zaskrbljeno nad upadanjem proizvodnje in naročil. V Nemčiji je stanje povsem drugačno.
V Sloveniji se nadaljuje negativen trend pri gospodarski klimi. Na letni ravni je to razpoloženje manjše že za 6,9 odstotka, kažejo podatki Statističnega urada RS. Skrb zbujajoče je, da se razpoloženje v gospodarstvu slabša že več mesecev. Gospodarstvo skrbita padanje proizvodnje in naročil, davčni primež pa se z Golobovo vlado spet povečuje.
V Nemčiji navzgor
Povsem drugače glede gospodarske klime pa je v Nemčiji. Podatki münchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo namreč kažejo, da se razpoloženje v nemškem gospodarstvu iz meseca v mesec izboljšuje. Tako je že vse letošnje leto, aprilsko rast indeksa pa inštitut pripisuje predvsem pričakovanjem podjetij. Nemška podjetja so torej v nasprotju s slovenskimi optimistična glede pričakovanj.
V Sloveniji navzdol
Slovenski statistični urad navaja, da se stanje slabša že vse od začetka leta. Aprila je vrednost kazalnika gospodarska klima dosegla -2,5 odstotne točke in je bila za eno odstotno točko nižja kot mesec prej. Negativen vpliv sta imela kazalnika zaupanja v predelovalnih in storitvenih dejavnostih. Pozitivno pa so na mesečno spremembo vrednosti vplivali kazalniki zaupanja v trgovini na drobno, med potrošniki in v gradbeništvu. Tako je bilo na mesečni ravni.
Na letni ravni pa je na upad vrednosti vplivalo vseh pet kazalnikov zaupanja. V predelovalnih dejavnostih se je kazalnik znižal za 5,2 odstotne točke, med potrošniki za 0,6 odstotne točke, v trgovini na drobno za 0,5 odstotne točke, v storitvenih dejavnostih in v gradbeništvu pa po 0,3 odstotne točke.
Kazalnik gospodarske klime tudi kaže, da je zaupanje začelo upadati že v zadnjem četrtletju lani. To pomeni, da slovenska podjetja pričakovanja ocenjujejo slabše kot v obdobjih pred tem. Zaupanje v vlado pod vodstvom Roberta Goloba in njegove domnevne ukrepe je tako domala nično.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!