9.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 27 januarja, 2025

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Eno leto zdravniške stavke in čas primitivnega vladnega obračunavanja z zdravništvom

Piše: Vida Kocjan

Golobova koalicija je politično posegla v stavkovne pravice zdravnikov in sprejela enostranske ukrepe, ki pa niso pot reševanja javnega zdravstva. Zdravniki so v letu dni dosegli pomembne premike, še veliko izzivov jih čaka. Sistemske težave namreč ostajajo nerešene, Robert Golob pa spet zavaja.

Petnajstega januarja je minilo leto dni od začetka splošne zdravniške stavke, ki razgalja skrb zbujajoče stanje v slovenskem javnem zdravstvu, stopnjuje in krepi pa se predvsem v času zdajšnje vladne koalicije (Gibanje Svoboda, SD in Levica). Golobovi s politični posegi v stavkovne pravice zdravnikov in zobozdravnikov stavko v praksi onemogočajo. Spreminjajo tudi pravila, a ne samo za zdravnike, tudi za paciente oz. širšo javnost. Stavka pa ostaja simbol boja za pravice zdravnikov in dostojno javno zdravstvo. V dvanajstih mesecih je sicer Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov (Fides) po svojih navedbah dosegel pomembne premike, vendar ga čaka še veliko dela, saj sistemske težave ostajajo nerešene.

Zakaj je sploh prišlo do stavke?

Zaradi dveh sporazumov, ki ju je vlada Roberta Goloba podpisala, vendar ne uresničila, je bila pred enim letom zdravniška skupnost skorajda prisiljena v stavko. V sindikatu so ob njeni napovedi med drugim izrazili željo po sklenitvi dveh aneksov h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, v katerih bi določili karierno pot zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij z dvigom plač starejšim zdravnikom.

Kot razlog za stavko so izpostavili dva sporazuma z vlado. Prvi podpisani sporazum, s katerim se je Golobova vlada zavezala, da bo do 1. aprila 2023 oblikovala ločen plačni zdravstveni steber, je bil sklenjen oktobra 2022, drugi pa januarja 2023. Podpisana sporazuma, ki nista bila uresničena, določata pravico do plačane stavke.

Stavka se je nekoliko zaostrila marca lani, ko so se uveljavili umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo. Natančno število zdravnikov, ki so umaknili soglasja, ni znano. V nekaterih bolnišnicah je del zdravnikov sicer kasneje spet podpisal soglasja. V Fidesu pa so ob tem opozorili, da številni zdravniki tudi po koncu stavke soglasja ne bodo več podpisali.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine