5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Delodajalske organizacije so zaradi kršitev socialnega dialoga s strani vlade protestno izstopile iz Ekonomsko-socialnega sveta

Piše: Vida Kocjan

Slovenijo vleče v napačno smer, industrijska proizvodna pada že od oktobra lani, vlada uvaja nove davke in po nepotrebnem obremenjuje tako prebivalstvo kot gospodarstvo, zakone spreminja brez dogovarjanja, ker je vlada pač sama sebi zadostna.

Ekonomsko socialni svet (ESS) je razpadel, pet interesnih združenj iz gospodarstva, ki naj bi z ministrstvi sodelovali pri pripravi različne zakonodaje, je pred parlamentarnimi in vladnimi počitnicami zaostrilo odnose z vlado. Zaradi kršenja pravil so izstopili iz ESS, kar je sredi julija, tik pred parlamentarnimi in vladnimi počitnicami v javnosti izredno odmevalo.

Vse prošnje bob ob steno

Pet reprezentativnih delodajalskih organizacij, članic ESS, je sicer že 12. julija na ministre in poslance naslovilo svoje predloge in pripombe na predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. Vlada je zakon v nadaljnjo proceduro namreč poslala brez soglasja socialnih partnerjev, zakon pa prinaša dodatne obremenitve za gospodarstvo. Slednje bo zmanjšalo konkurenčnost slovenskega gospodarstva tako v evropskem kot svetovnem metilu in posledično ogrozilo delovna mesta.

Prispevki med najvišjimi v EU

Delodajalske organizacije se sicer strinjajo, da je potrebno sprejeti sistemski zakon o dolgotrajni oskrbi, a finančnega bremena ne smejo in ne (z)morejo nositi delodajalci. Opozorili so, da je skupna prispevna stopnja delavcev in delodajalcev, ki v tem trenutku znaša kar 38,20-odstotna, je namreč že sedaj med najvišjimi v Evropi. Kakršnekoli dodatne obremenitve za namen dolgotrajne oskrbe bodo tako še dodatno negativno vplivale na konkurenčnost slovenskega gospodarstva v evropskem in svetovnem merilu, zato so takšne rešitve za delodajalce absolutno nesprejemljive. Predstavniki gospodarstva menijo, da bi se morala dolgotrajna oskrba financirati v okviru obstoječih prispevnih stopenj, nikakor pa ne z dodatnimi obremenitvami delodajalcev.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine