3.8 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

V tiskani Demokraciji preberite: Je levičarskim aktivistom na javni RTV odklenkalo?

Piše: Anamarija Novak

Zaradi zapisa odgovornega urednika Mladine je nacionalna TV sodelovanje z Mladino prekinila in o tem v prispevku javnost tudi obvestila. A zgodilo se je, da je voditelj Saša Krajnc, ki je poročal o tem, izrecno poudaril, da so prispevek objavili po navodilu odgovorne urednice Jadranke Rebernik. 

Ob tem so se kritičnemu gledalcu porodila vprašanja, po čigavih navodilih so se ravnali doslej in ali je morda prispevek o razlogih glede prekinitve sodelovanja z Mladino kdo želel cenzurirati, saj se je v preteklosti to že dogajalo. Na podlagi dokumentov in dejstev je bil namreč razkrit resnični politični aktivizem vpletenih novinarjev in urednikov javne RTV Slovenija, ki se za zavarovanje svojih političnih »botrov« in političnih preferenc ravnodušno poslužujejo direktne cenzure informativnih oddaj, laži pri prikrivanju informacij, kot so to počeli pred zadnjimi državnozborskimi volitvami s plačo Roberta Goloba in z njegovo dohodninsko napovedjo. Da je bila cenzura namerna, je takrat na Planet TV potrdil tudi predsednik programskega sveta RTV Peter Gregorčič, ki je tedaj dejal, da so se poročanju o plači Roberta Goloba na RTV Slovenija izogibali, ker so »prijatelji«.

Eksces Saše Krajnca in cenzura 

»Prispevek objavljamo po izrecnem navodilu odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija Jadranke Rebernik,« je voditelj oddaje Dnevnik na TV Slovenija Saša Krajnc napovedal prispevek o odpovedi poslovnega sodelovanja TV Slovenija z Mladino zaradi zapisa odgovornega urednika Mladine Gregorja Repovža, v katerem je slednji pozival k očiščenju zavoda in odpuščanju novinarjev, ki so se na javni RTV zaposlili v času pretekle Janševe vlade. V zvezi z omenjenim dogodkom in s številnimi očitki, da je nekdo želel cenzurirati prispevek Gašperja Petovarja, naj bi bil po poročanju Siola direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija sprožil notranjo preiskavo, a je slednji to zanikal: »Ker je šlo za očitno stisko obeh zaposlenih, ki ji nista bila kos, ne bom sprožil disciplinskega postopka.« Je pa Urbanija od odgovorne urednice televizijskega programa zahteval, da se s Sašo Krajncem in z urednico Dnevnika na TV Slovenija Vesno Pfeiffer opravi pogovor in se jima razporedi naloge, ki sta jih sposobna profesionalno opravljati. Ob ekscesu Saše Krajnca pa se kritičnemu opazovalcu dogajanja postavljajo vprašanja, ali ni običajna praksa, da novinarji delujejo po navodilih nadrejenih urednikov in ali je kdo želel preprečiti objavo prispevka.

Spomnimo, da to ne bi bil prvi primer cenzuriranja določenih prispevkov in informacij. Konkretno je šlo v preteklosti za ekipo Odmevov in razjasnjeni primer prikrivanja zgodbe o Golobovi dohodninski napovedi, ki je bila predvideva na določen dan, vendar je bila iz nepojasnjenih razlogov prestavljena na nekaj dni kasneje. Devet dni pred volitvami sta dnevni urednik Odmevov Aleš Malerič in voditeljica omenjene oddaje Tanja Starič cenzurirala prispevek o plači oziroma dohodnini Roberta Goloba, predsednika Gibanja Svoboda, ki ga je takrat za Odmeve pripravil novinar Gašper Petovar. To je pozneje na Planet TV med oddajo Slovenija izbira javno razkril Peter Gregorčič, predsednik programskega sveta RTV. Seveda so novinarji po zmagi leve opcije na volitvah Gregorčiča napadli, češ da nad njimi izvaja »nedopusten pritisk«, vendar je kasneje njegove besede tudi z dejstvi potrdila prav odgovorna urednica Jadranka Rebernik, pod vprašaj pa postavila tudi njihovo novinarsko profesionalnost v smislu preverjanja informacij.

Več si lahko preberete v aktualni številki tiskane Demokracije. 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine