25.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 1 julija, 2024

V tiskani Demokraciji preberite intervju z Vilijem Kovačičem: »Nekoč samoupravno je zdaj samopostrežno sodišče«

Piše: Petra Janša

 

Pogovarjali smo se z Vilijem Kovačičem, ki večkrat ponavlja za Thomasom Jeffersonom, tretjim predsednikom ZDA: »Izrodi se vsaka država, kjer je oblast zaupana le voditeljem. Le ljudje sami so varni varuhi države, in če menimo, da ljudstvo ni dovolj izobraženo, ni rešitev v tem, da ljudem oblast odvzamemo, ampak jih izobražujemo in informiramo. To je pravi korektiv zlorab ustavnih pristojnosti.«

DEMOKRACIJA: Gospod Kovačič, povod za najin pogovor je predvsem dogajanje na RTV Slovenija. Kako ga vidite?

Kovačič: Zadeve se po ugrabljenem scenariju odvijajo naprej. Stanje na RTV bi se izboljšalo, če ne bi bilo agresivne »jebene« večine. Kaj se bo iz vsega tega izcimilo, še ne vemo, ampak zadeva je še vedno neustavna in ugrabljena. Tega ne more zdaj nihče spremeniti, zato pozivam tiste, ki so se pritožili na sklep, ki tako neustavno stanje omogoča, da pritožbo naredijo tam, kjer bi ta lahko učinkovala. Ne samo na ESČP, kar je seveda tudi nujno, ampak tudi in predvsem na Sodišče EU v Luksemburgu, saj gre tu za sistemske zadeve. S sabo imam knjigo dr. Mateja Avblja, ki je specialist za evropsko pravo. Mislim, da ni naredil tistega, kar bi učinkovalo in je najbolj nujno.

DEMOKRACIJA: Kritični ste do nedavnega intervjuja z dr. Avbljem, ki je bil objavljen v Demokraciji?

Kovačič: Z dr. Avbljem se v 90 odstotkih strinjam, ne pa v tisti točki, kjer je prezrta možnost pritožbe na Sodišče EU. To dr. Avbelj ne samo ve, ampak mora to tudi upoštevati in uporabiti.

DEMOKRACIJA: Zakaj se morajo torej pritožiti tudi na Sodišče EU v Luksemburgu, ne samo na ESČP v Bruslju?

Kovačič: ESČP je sodišče za človekove pravice, kjer lahko nekdo doseže individualno pravico in zadoščenje. Ni pa ESČP pristojno za sistemske, množične kršitve, kot je to v primeru novega zakona o RTV. Na ESČP gre za pravico enega ali več pritožnikov, ko je bila kršena človekova pravica npr. z odvzemom mandata, na Sodišču EU pa gre za sto tisoče pritožnikov zaradi t. i. uvajanja depolitizacije. Tu gre za sistemske kršitve. To sem tudi sam zahteval od Ustavnega sodišča RS, pa se delajo neumne, da niso pristojni za to. Še prej pa so rekli, da nisem izkoristil prejšnjih stopenj odločanja, kar pa je v tem primeru smešno, saj za pobudo ni potrebno nikakršno odločanje nižjih instanc. To ustavno sodišče tudi ve, a tukaj gre za izogibanje njihovi dolžnosti, to je, da kot vrhunski subjekt nacionalnega prava konzultira Sodišče EU v Luksemburgu. To smo v Sloveniji že dvakrat, trikrat uporabili. Zato ponavljam, da sem kritičen, da oškodovanci tega niso hkrati vložili na Sodišče EU v Luksemburgu. To dvoje se ne izključuje, ampak dopolnjuje.

DEMOKRACIJA: Verjetno je pritožba na Sodišče EU še mogoča?

Kovačič: Ja, mislim, da je še. Bi pa dodal še to, da me je v času referenduma o RTV Slovenija pritožnik gospod Peter Gregorčič izrecno prosil, da odstopim od pritožbe na referendumski izid. In to sem v imenu višjih interesov, se pravi razpleta te zadeve v pozitivno smer glede neustavnosti zakona, tudi naredil. Zdaj vidim, da sem ga takrat polomil, ker nisem vztrajal. Vse te stvari se dopolnjujejo in ne izključujejo. Zdaj pa imamo tak šmoren, kot ga imamo, pritožba na RTVS je vložena, vendar »nikome ništa« – kršitelji delajo, kar hočejo, veselo bodo izvajali svojo lustracijo.

Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije.

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine