6.9 C
Ljubljana
četrtek, 2 januarja, 2025

V tiskani Demokraciji preberite: »Depolitizirana RTV« terja svoj »davek«

Piše: Petra Janša

Na ministrstvu za kulturo so pripravili odlok o 10-odstotnem zvišanju RTV-prispevka in ga poslali v medresorsko usklajevanje. Vlada naj bi odlok sprejela do konca meseca, s čimer bi se RTV-prispevek s prihodnjim letom zvišal na 14,02 evra na mesec za gospodinjstvo.

Vlada bo odlok o 10-odstotnem zvišanju RTV-prispevka sprejela do konca meseca, so za STA potrdili na ministrstvu za kulturo, kar se lahko zgodi še v tem tednu. Pomisleke o zvišanju naj bi imeli na ministrstvu za finance, ki bedi nad javnim denarjem. Minister Klemen Boštjančič je pred nedavno sejo vlade dejal, da se glede te teme na vladi še niso uskladili, zato ne želi »prejudicirati in kaj veliko komentirati« končne odločitve. Poudaril je, da ima Radiotelevizija Slovenija (RTVS) pred sabo veliko izzivov, del teh je povezan z upravljanjem javnega zavoda. »Mislimo, da je treba težave reševati celovito, ne zanikamo tega, da ima seveda probleme tudi s financiranjem ali dovolj visokim financiranjem. A samo po sebi je financiranje v resnici posledica načrtov, v tem primeru predvsem sanacijskih načrtov. Gre za precej kompleksno zadevo in v tem kontekstu je stališče ministrstva, da je treba temu primerno pristopiti k reševanju težav,« je prejšnji četrtek pojasnil minister.

Koalicija za, opozicija proti

Več naklonjenosti zvišanju RTV-prispevka je medtem zaznati v koalicijskih vrstah. Po besedah vodje poslancev Gibanja Svoboda Boruta Sajovica se v poslanski skupini o tem še niso pogovarjali, je pa na mestu vprašanje, katera položnica v tej državi se v zadnjih 15 letih ni povišala. »Če hočemo imeti kvaliteto, je za to zagotovo treba imeti nekaj sredstev, vendar pa je treba opraviti tudi notranjo organizacijo in povečati učinkovitost,« je dejal. Da bodo tudi v javnem zavodu morali opraviti svojo nalogo, je pretekli četrtek dejal tudi predsednik SD in gospodarski minister Matjaž Han. A kot je opozoril, je govor o dveh evrih, to je lahko zelo velika politična zgodba, a zadnjih 15, 20 let so se cene dvigovale povsod. »Če želimo imeti javni sektor, tudi RTVS relativno v redu, bo treba nekaj narediti, drugače pa bomo morali dati denar iz drugih virov,« je dejal. Meni, da se bodo torej o zvišanju RTV-prispevka pogovorili. Prav tako v samem zavodu po njegovem mnenju stvari ne gredo v pravo smer, zato bi bil morda na mestu pogovor o spremembi zakonodaje, češ da ta, ki so jo sprejeli, ni idealna.

Dviga RTV-prispevka pa ne podpirajo v opozicijskih poslanskih skupinah SDS in NSi. »Pri omenjenem dvigu gre za še enega v vrsti davkov, ki jih vlada Roberta Goloba nalaga državljanom,« so v SDS zapisali v odzivu za STA. Spomnili so, da so že pred časom predlagali, da RTV-prispevek ne bi bil več obvezen, namesto tega pa bi se gledalci in poslušalci sami odločili, ali želijo plačevati prispevek in v kakšni višini. V NSi pa so prepričani, da tak način dvigovanja davkov in nalaganje dodatnih bremen državljanom »vodi v še večji odpor pri ljudeh«. »Dejstvo je, da je nujno RTVS prestrukturirati in modernizirati, ne samo zahtevati denarja in ga metati v javni servis,« je v izjavi dejala poslanka NSi Iva Dimic. Po njenih besedah v NSi zagovarjajo odločnejšo vlogo davkoplačevalcev pri financiranju medijev in nevladnih organizacij. Predlagajo, da bi se del dohodnine za donacije s sedanjega enega odstotka zvišal na tri, s čimer bi se po njihovem prepričanju zagotovila zadostna višina sredstev za financiranje medijev in nevladnih organizacij, ljudje pa bi »nagradili tiste vsebine, ki jih želijo gledati«.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine