Piše: Tanja Brkić (Nova24tv.si)
Danes je v Teharjah potekala spominska slovesnost za žrtve medvojnega in povojnega nasilja. “Ne moremo se ne spominjati. Ne moremo molčati o žrtvah komunističnega nasilja, katerega pekel ali katedrala je tudi na tem mestu, Teharjah,” je zbrane uvodoma nagovoril France Cukjati. Današnje spominske slovesnosti se je udeležil tudi predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša.
“Danes v Teharjah na spominski slovesnosti žrtvam povojnih pobojev tudi predsednik Janez Janša in poslanca Andrej Kosi ter Anton Šturbej. “Na kraju silnega trpljenja, sovraštva in pretepanja, kjer so tisoči dočakali pot v smrt v oddaljenih gozdovih in rudniških jaških.” #ohranjamoSpomin #genocid1945,” so zapisali v SDS na družbenem profilu X.
“Ne moremo se ne spominjati. Ne moremo molčati o žrtvah komunističnega nasilja, katerega pekel ali katedrala je tudi na tem mestu, Teharjah. Ni jih bilo malo, neposredno med vojno, predvsem pa po vojni je bilo pomorjenih kakih 20 tisoč fantov in mož, starih od 18 do 35 ali 40 let. /…/ Naj bi ob tem sklonili glavo in molčali? Ob tem, ko nam je slovenska vlada ukinila dan spomina?” je med drugim dejal France Cukjati.
V Teharjah je tragična usoda doletela 5000 ljudi
V Teharjih so med drugo svetovno vojno Nemci zgradili vojaško taborišče, kjer so ob koncu vojne zaprli ujetnike, ki so sodelovali pri obrambi Celja. Po koncu vojne je bilo taborišče krajši čas opuščeno, znova pa je začelo delovati konec maja 1945. Vanj so namestili domobrance in nekatere civiliste, ki so se zatekli v zavezniška taborišča na avstrijskem Koroškem.
Po ocenah je šlo skupaj za okoli 5000 ljudi, ki jih je povojna oblast brez sojenja usmrtila mesec ali dva po koncu druge svetovne vojne v Evropi.