Piše: Vida Kocjan
Sporočilo gospodarstvenikov vladi: »Če ne bomo z ukrepi zaščitili našega gospodarstva, bomo na letni ravni izgubili več kot milijardo dodane vrednosti in 200 milijonov evrov davkov.«
V času vlade pod vodstvom Roberta Goloba se gospodarska aktivnost v državi drastično zmanjšuje. Rast realnega bruto domačega proizvoda (BDP) je bila še v lanskem prvem trimesečju, ko je vlado vodil Janez Janša, 9,7-odstotna. V tretjem trimesečju 2022, ko je vajeti prevzel Robert Golob, samooklicani »veliki menedžer«, se je rast spustila na 3,9 odstotka. V zadnjem trimesečju 2022 je bila rast medletno le še 1,3-odstotna, v letošnjem prvem trimesečju pa le še 0,7-odstotna.
Slabše kot v EU
Podatki Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) kažejo, da je bila medletna rast v 27 državah članicah Evropske unije letos višja kot v Sloveniji. Medletna rast v EU je bila 1,3-odstotna, kar pomeni, da je bila rast BDP v državah EU v povprečju domala dvakrat višja kot v Sloveniji.
Potrošnja gospodinjstev v Sloveniji je sicer ostala na ravni s konca lanskega leta. Gospodinjstva pa so več trošila za turistične storitve v tujini in nakupe avtomobilov. Posledično lahko sklepamo, da so več trošili samo tisti z višjimi prejemki. Za hrano, neživilske izdelke in prenočitve doma je bila potrošnja namreč nižja. Posledično je bila medletno manjša prodaja v trgovini na debelo in v trgovini na drobno. Najbolj se je umirila prodaja živil, pijač in tobačnih izdelkov.
Gospodarsko aktivnost sicer še vedno poganja investicijska dejavnost. Ta je bila v prvem četrtletju letos razmeroma visoka, rast je bila 6,5-odstotna. Krepila se je tudi aktivnost v gradbeništvu, ki je bila medletno višja za kar 15,2 odstotka. Vendar pa je to večinoma posledica investicij, ki so se začele že v prejšnjih obdobjih. Zadnji podatki Statističnega urada RS (Surs) namreč kažejo, da se število izdanih gradbenih dovoljenj zmanjšuje. V aprilu je bilo v posameznih segmentih glede na marec prepolovljeno, kar je slaba napoved za prihodnje mesece.
Umar nadalje ugotavlja, da se znižujejo tudi investicije v opremo in stroje. Bruto investicije so se namreč medletno močno zmanjšale, za kar petino oz. 19,9 odstotka.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!