Piše: Vida Kocjan
V začetku avgusta je Slovenijo zajela velika vodna ujma, številni so ostali brez domov, kraji brez infrastrukture, stekla so prizadevanja za hitro obnovo in solidarnost po uničujočih poplavah. Nekateri ukrepi vlade gredo v pravo smer, pri nekaterih pa obstajajo veliki pomisleki.
Državo sta obiskala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Obljubila sta pomoč, vendar pa je dejstvo, da mora največ postoriti slovenska vlada. Tej pomaga tudi opozicija in ji v nasprotju z leti, ko smo se znašli sredi največje zdravstvene krize (covid-19), ne meče polen pod noge kot takratna opozicija KUL. Zdajšnja največja opozicijska stranka SDS ne organizira protestov sredi Ljubljane, kolesarjenja in napadanja, kot so to počeli zdajšnji vladajoči pred dvema letoma. To jih je nato tudi poneslo na oblast, zdaj pa imajo veliko priložnost in predvsem odgovornost, da upravičijo zaupanje volivcev in volivk.
Po vodni ujmi v začetku avgusta je vlada pod vodstvom Roberta Goloba ter ob sodelovanju in pomoči Janeza Janše in SDS pripravila spremembe zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. V državnem zboru so te sprejeli, vladna koalicija je sprejela tudi številna dopolnila, ki omogočajo hitrejšo pomoč in prilagoditve, kot jih je predlagala SDS. Janša je pri tem izrazil zadovoljstvo s prizadevanji za pomoč in obnovo. Izpostavil je ključne izzive, ki stojijo pred državo v teh težkih časih ter pomen solidarnosti tudi na mednarodni ravni, ki je bila Sloveniji izkazana v teh težkih trenutkih.
SDS pripravila 44 predlogov priporočil
Predsednik vlade Robert Golob sklical srečanje predsednikov parlamentarnih strank. Janez Janša je po srečanju dejal, da so v SDS pripravili vrsto priporočil in 18. avgusta 44 predlogov priporočil izročili vladi. Predsednik SDS je tudi dejal, da verjame, da gredo predlogi SDS v isto smer kot vlada s svojim pristopom, in sicer, da se najprej sprejmejo nujni interventni ukrepi in potem še poseben zakon za obnovo. Poslanci prav v teh dneh sprejemajo interventni zakon o ukrepih za pomoč in sanacijo, temu bo sledil še zakon za obnovo, ki ga bodo v vladi pripravili pozneje. Zaenkrat gre vse po načrtih.
Celoten članek si lahko preberete v tedniku Demokracija!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!