0.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

V novi številki revije Demokracija: Marta Kos – Kučanova agentka za posebne naloge; Vzgojili medijsko vojsko pristnih rdečih vernikov; Levica skrbi za nevladnike, na starostnike pozablja; Kako je zloglasna Udba novačila mladino v SFRJ; Intervjuja: Damjan Prelovšek in Damir Globočnik

Piše: P.J.

»V novi številki revije Demokracija pišemo o podpredsednici Gibanja Svoboda Marti Kos, ki zadnja leta živi in posluje v Švici ter velja za rezervno predsedniško kandidatko globoke države. Razkrivamo, kako je levici uspelo vzgojiti medijsko vojsko pristnih vernikov, kako vladajoča koalicija finančno podpora tako imenovane nevladnike in kako je Udba novačila mladino v času socializma. Objavljamo intervjuja z umetnostnima zgodovínarjema Damjanom Prelovškom in Damirjem Globočnikom. Z Demokracijo boste vedeli več!

Bolestno ambiciozna »rezervna igralka«

Marta Kos, za vzporedni mehanizem rezervna igralka v predsedniški tekmi, kandidatka Roberta Goloba za predsednico države, tudi podpredsednica stranke Gibanje Svoboda, sicer pa švicarska državljanka, v tej predsedniški tekmi doživlja hladne prhe, ki se vrstijo druga za drugo. Javnomnenjske ankete pa kažejo, da je že izpadla iz boja za predsednico.

Nekateri so menili, da bo odstopila iz volilne predsedniške tekme, vendar ostala »rezervna igralka«. Z namenom.

Švicarska rezidentka s stalnim prebivališčem v Švici, kjer tudi plačuje davke, po navedbah poznavalcev bolestno ambiciozna nekdanja novinarka namreč ni prva izbira vodilnih vzporednega mehanizma, temveč rezervna igralka. Zanje je prva izbira Nataša Pirc Musar, a jo dohiteva in ponekod tudi prehiteva kandidat dr. Anže Logar, minister za zunanje zadeve v vladi Janeza Janše. V drugem krogu predsedniških volitev bi tranzicijska levica s kandidaturo Kosove veliko pridobila, glasove bi prelili k Pirc Musarjevi. To pa je tudi edini namen tega navideznega boja na levici za predsedniško mesto.

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

V tokratni reviji Demokracija preberite še:

Levici je prek neomarksistične akademije uspelo vzgojiti medijsko vojsko pristnih vernikov

V teh dneh, ko je spomin na Janševo vlado še živ, hkrati pa doživljamo prve tedne Golobove vlade, je poročanje slovenskih medijev študija medijske pristranosti. Mediji lahko zavajajo, ne da bi lagali. Lahko neposredno širijo politični agitprop, tudi ko uradno le objektivno poročajo o dogodkih.

Slovenski mediji imajo veliko večjo moč prepričevanja kot ruski. Ruski so tako smešno na strani ruskih fašistov, da jih nihče ne jemlje resno, zato mora Putin stopnjevati stalinistično represijo. Našim medijem na čelu z javnim zavodom RTV Slovenija pa je uspelo obdržati status kredibilnosti ne glede na to, da so se v marsikaterem trenutku spremenili v PR izpostave zdajšnje oblasti (in še prej leve opozicije). Kako jim je uspelo?

Intervjuja: dr. Damjan Prelovšek in ddr. Damir Globočnik

O razstavi Plečnikova knjižnica: Ustvarjena za vse čase, ki bo v Narodni in univerzitetni knjižnici (Nuk) v Ljubljani na ogled do 12. novembra letos, smo se pogovarjali z dr. Damjanom Prelovškom, največjim poznavalcem Plečnikovih del. Dejal je, da je Plečnik izhajal iz Semperjeve teorije oblačenja, hkrati pa je v svoje gradnje vedno vkomponiral tudi elemente slovenske folklore.

Z umetnostnim zgodovinarjem in zgodovinarjem ddr. Damirjem Globočnikom smo govorili o različnih knjigah, ki jih je napisal, predvsem pa o njegovi najnovejši knjigi, ki nosi preprost in kratek naslov Spomeniki. V njej obravnava javne spomenike, ki so jih na Slovenskem postavljali od sredine 19. stoletja pa do konca druge svetovne vojne.

Levica skrbi za nevladnike, na starostnike pozablja

Koalicijska vlada Gibanja Svoboda, SD in Levice neizmerno hiti z zahvaljevanjem tistim nevladnim organizacijam, ki so jim omogočile vzpon na oblast. Zahvaljevanju in vračanju uslug ni videti konca tako v spremembah zakonov kot denarju, ki jim ga namenjajo.

Vladna koalicija je sprejela zakon, ki jim ga je predložil Inštitut 8. marec, in s tem v staro stanje vrnils kar enajst zakonov, ki so bili spremenjeni v času vlade Janeza Janše. V prvotno stanje so vrnili zakone na področju svetov izobraževalnih zavodov, kadrovanja v policiji in izključevanja nevladnih okoljevarstvenih organizacij iz postopkov obravnave okoljske problematike, in sicer domnevno zato, ker naj bi bile spremembe v času tretje Janševe vlade sprejete »na nedemokratičen način, po hitrih postopkih, skrito pred očmi javnosti, pri odločanju pa niso upoštevali mnenja stroke«. In kaj se zdaj dogaja? Golobova koalicija je vse predloge, ki jim jih je vročil Inštitut 8. marec, sprejela po hitrem postopku, na izrednih sejah, brez širše razprave, za Golobove je bilo dovolj, da jim jih je predložila Nika Kovač.

Tribuna: Recept za katastrofo 1: »Feminizem je potreben za pravično družbo!«

Pričujoči članek je prvi v seriji »Recept za katastrofo«, v kateri se bomo poigravali z nekaterimi levimi radikalnimi idejami, ki vse bolj postajajo novodobna grozljivka. Analizirali bomo, kakšen kaos bi posamezna ideja povzročila, če bi v svetu prevladala. Prvi je na vrsti militantni feminizem.

Udbovski učbenik, osnovni tečaj, 3. del; Kako je Udba vrbovala* mladino

* pridobiti za sodelovanje z Udbo

»Znana je aktivnost mladine v političnem smislu, kajti mladina je najbolj aktivni del med vsem prebivalstvom. Znan je heroizem sovjetske mladine za časa Velike Socialistične revolucije, za čas graditve socializma in še posebno za časa Velike Domovinske vojne.«

Tako beremo v knjigi dr. Željka Oseta Udbovski učbenik, osnovni tečaj, o kateri smo pred časom že pisali in osvetlili nekaj področij delovanja te zločinske organizacije. Spomnimo. Knjiga je reprodukcijski tiskopis na mikrofilmu, ki ga hrani Arhiv Republike Slovenije v fondu AS 1931, Republiški sekretariat za notranje zadeve Socialistične republike Slovenije. Obsega 125 strani formata A4, od katerih jih je na mikrofilmu slabo berljivih 38, od tega 13 zelo slabo. Z uporabo raznovrstnih tehnik je dr. Osetu uspelo zmanjšati število slabo berljivih odsekov. Uspelo mu je torej prepisati 95 odstotkov besedila. Kot piše dr. Oset, je tiskopis pripadal udbovskemu funkcionarju, ki je v gradivu pripisal svoje komentarje v razdelku o zasledovanju, zasliševanju »sovražnikov« ter ukrepih nadzora nad taborišči in podjetji. Tokrat vam bomo poskušali osvetliti posebnosti »agenturno-operativnega dela med mladino« in »instrukturiranje agenturno-informacijskega aparata nad mladino«. Tak je namreč naslov dveh poglavij Udbovskega učbenika. Če povemo bolj preprosto, gre za navodila, kako mora agent Udbe vrbovati oziroma za sodelovanje z Udbo pridobiti mladino.

Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!

Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine