0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Vzroki za upadanje gospodarske rasti, zaradi Golobove vlade nas čaka zelo težko leto 2023

Piše: Vida Kocjan

Če smo imeli še lani 8,2-odstotno realno gospodarsko rast, se ta letos umirja v večini dejavnosti, analitiki pa napovedujejo le še 5-odstotno rast, v prihodnjem letu pa 0,8-odstotno ali manj kot desetino lanske rasti. Podatki o gospodarski rasti tudi za leti 2024 in 2025 niso spodbudni, napovedani rasti bosta dosegli le četrtino tiste iz leta 2021 in bosta več kot prepolovljeni glede na leto 2022.

Gospodarska rast se je začela umirjati na prehodu v zadnje četrtletje 2022, kar se ujema z vlado koalicije pod vodstvom Roberta Goloba (Gibanje Svoboda, SD in Levica).

Trendi navzdol

Ne samo gospodarska rast, zmanjšuje se tudi trošenje gospodinjstev. Nadalje se je po podatkih Statističnega urada RS realno zmanjšal prihodek v večini trgovinskih panog. Septembra pa smo bili priča že tudi zmanjšanju realnega prihodka v večini dejavnosti tržnih storitev, zmanjšala se je tudi vrednost opravljenih gradbenih del. Posledično smo bili vse do novembra priča tudi slabšanju razpoloženja v gospodarstvu. Hkrati pa vrednost kazalnika gospodarske klime ostaja precej nižja kot pred letom. Slednje je povezano predvsem z medletno nižjim zaupanjem v predelovalnih dejavnostih in med potrošniki.

Visoke cene energije

Prav nič obetavni niso niti podatki o porabi zemeljskega plina in elektrike. Od avgusta do začetka decembra je bila poraba zemeljskega plina v Sloveniji glede na primerljivo povprečje prejšnjih petih let nižja za 15 odstotkov. Poraba elektrike pa je bila novembra medletno nižja za 6 odstotkov. Analitiki vladnega Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) v okviru tega navajajo, da je zlasti energetsko intenzivna industrija zaradi visokih cen elektrike zmanjšala obseg proizvodnje. Navajajo, da je bila poraba elektrike medletno nižja v vseh odjemnih skupinah. Najbolj, za 8 odstotkov, pa se je znižala industrijska poraba. Zaradi visokih cen elektrike so energetsko intenzivna podjetja zmanjšala obseg proizvodnje. Medletno je bila novembra nižja tudi gospodinjska poraba (za 4,2 odstotka).

Celoten članek si lahko preberete v novi številki tiskane Demokracije!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine