16.6 C
Ljubljana
nedelja, 8 septembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Vladni fašizem se krepi, še bolj hočejo preganjati drugače misleče

Piše: Gašper Blažič

Lani 15. februarja smo na našem spletnem portalu objavili članek z naslovom »Koalicija pripravlja zelo nevaren in tudi skrajno zavržen zakon: vrača se verbalni delikt!« In očitno ne brez tehtnega razloga.

V poslanski skupini Gibanja Svoboda so namreč že takrat pripravili osnutek zakona proti poveličevanju fašizma, nacizma in kolaboracije. Kot je poročala spletna izdaja časopisa Delo, so osnutek dokumenta poslali na ministrstvo za notranje zadeve, ki pa se takrat ni hotelo opredeliti, saj so na ministrstvu čakali na novega šefa Boštjana Poklukarja, potem ko je odstopila Tatjana Bobnar. Bilo pa je jasno, da je samo vprašanje časa, kdaj bo sporni zakonski predlog prišel na dnevni red.

Peklenski načrt iz lanskega februarja

Očitno je bil peklenski načrt za vrnitev verbalnega delikta, proti kateremu se je v osemdesetih letih boril velik del civilne družbe (in tudi del politike preko ZSMS), dogovorjen prav v tistem času, saj se je z vodstvom državnega zbora srečal predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Marijan Križman, nekdanji poslanec SD, ponosnih naslednikov Zveze komunistov Slovenije. Predsednici DZ, vedno bolj avtoritarni Urški Klakočar Zupančič, je predstavil pobudo za povečanje obsega učnih programov z vsebinami o narodnoosvobodilnem boju. Klakočar Zupančičeva pa je ob tem dejala, da si moramo prizadevati za to, da najtežja obdobja naše preteklosti ne zdrsnejo iz zgodovinskega spomina, je takrat poročal Siol. Predstavniki Zveze združenj borcev (ZZB) za vrednote NOB so ob tem izrazili mnenje, da je v šolah narodnoosvobodilnemu boju in osamosvojitveni vojni ta čas namenjene premalo pozornosti, kar je seveda sprenevedanje, saj to velja predvsem za osamosvojitev Slovenije, ki ima v učnih načrtih obrobno vlogo in navadno zanjo zmanjka časa. A očitno Križman in Klakočarjeva nista govorila le o tem, signale o novem napadu na svobodo govora je že nekaj časa dajal poslanec Svobode, zgodovinar Martin Premk, glavni pobudnik spornega zakona in tudi funkcionar borčevske zveze.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine