-2.9 C
Ljubljana
torek, 24 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: RTV Slovenija – trdnjava v rokah tranzicijskih plenilcev

Piše: Gašper Blažič

V ponedeljek, 5. junija, se je v prostorih sejne dvorane RTV Slovenija – prav tam, kjer so se pred leti pojavili prvi transparenti z napisi »Smrt janšizmu« – sešel svet RTV Slovenija, ki je nadomestil dosedanji programski svet. To se je zgodilo, potem ko je ustavno sodišče z manjšino sodnikov odločilo, da zadržanje veljavnosti novega zakona o RTV ni več potrebno.

V skladu s temi dejstvi je dosedanji v. d. generalnega direktorja RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough, ki je imel v nedeljo, 4. junija, v večernih urah na nacionalni televiziji poslovilni intervju, objavil sklic ustanovne seje sveta RTV Slovenija. Sejo je prenašal drugi program nacionalne televizije, kar je bila pametna poteza, saj smo lahko davkoplačevalci na lastne oči videli, kaj v resnici pomeni »krasni novi svet«, ki so ga obljubljali podporniki novega zakona o RTV.

Horuk v stare čase!

Naj uvodoma spomnimo na to, o čemer smo pisali že lani jeseni in večkrat tudi ponovili: ureditev, ki jo je prinesel najnovejši zakon o RTVS, je pravzaprav ponovitev »že videnega«. Spomnimo: leta 2005, v času prve Janševe vlade, je bil za las potrjen zakon o RTV, ki je uvajal programski in nadzorni svet namesto dotedanjega sveta RTVS, ki mu je v tistem času načeloval nekdanji politik, funkcionar in poslovnež Janez Kocijančič, ki je bil med letoma 1993 in 1997 tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov, kot se je tedaj imenovala stranka SD. V tem organu, ki je bil urejen po delegatskem zastopstvu vnaprej izbranih institucij, po modelu korporativizma torej, ki ga je, mimogrede, v Italiji posvojil tudi Mussolinijev režim (pri nas pa SZDL), je bil Kocijančič seveda predstavnik Olimpijskega komiteja Slovenije. V tem organu uradno političnih vplivov ni bilo. Na papirju, se razume! A ker papir prenese vse (razen ognja in kisline), se je v vsem tam času dogajalo marsikaj spornega. V devetdesetih letih je tako svet RTVS iz političnih razlogov kar dvakrat spodnesel generalnega direktorja Žarka Petana, ki je bil za večino v tem organu politično neprimeren in tega njegovi nasprotniki niti niso skrivali.
 
Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!
 
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine