0.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

V novi številki Demokracije preberite: Politična žajfnica, imenovana Trenta. Janša: »Hočemo Slovenijo, za kakršno smo glasovali na plebiscitu«

Piše: Gašper Blažič

Ali se je globoka država odločila, da sodbo, ki so jo v zadevi Trenta nameravali razglasiti že decembra, prestavijo v pozno pomlad? Očitno je namreč, da bo sojenje Trenta v naslednjih tednih in mesecih namenjeno nadaljnjemu »friziranju« javnega mnenja, pri čemer Gibanje Svoboda vse bolj stopnjuje pritisk na opozicijo. Tudi prek gestapovskih zasliševanj na sejah »golobistične« preiskovalne komisije.

V četrtek, 12. decembra, se je na celjskem sodišču odvijala ena znanih epizod maratonskega sojenja v zadevi Trenta. Pri tem je predsednica senata Cvetka Posilovič ob koncu obravnave tistega dne razpisala nove obravnave za leto 2025. S precejšnjo težavo, saj so odvetniki (Franci Matoz, Gorazd Fišer in Martina Žaucer Hrovatin) in tožilci (Boštjan Valenčič in Luka Moljk) v prvih mesecih naslednjega koledarskega leta očitno precej zasedeni. Zadnja obravnava v zadevi Trenta bo sicer še tik pred božičem (19. decembra) zaradi pričanja izvedenca Franca Nahtigala, a naslednje obravnave bodo 17. januarja, 10. februarja in 10. marca. To morda pomeni, da globoka država ne računa na predčasne volitve pred letošnjim poletjem.

Deset let po padcu Patrie

Dvanajstega decembra letos je bila pomembna obletnica. Na ta dan pred desetimi leti je namreč ustavno sodišče razveljavilo sodbo v zadevi Patria, s čimer je trojica (Janez Janša, Anton Krkovič in Ivan Črnkovič) lahko zapustila zapor na Dobu. Ta konstrukt se je torej ponesrečil, vendar pa so njegovi izvajalci ostali nekaznovani, ker je nad njimi le še modro nebo. To je pokazala tudi spodletela tožba, s katero je sodišče Janši naložilo škandalozno vsoto 30 tisoč evrov za sodne stroške. Vendar obstaja razlika: tokrat globoka država računa, da ima na svoji strani tudi ustavno sodišče. Zato ne preseneča dokaj grenka pripomba prvoobtoženega Branka Kastelica, ki jo je izrekel avtorju teh vrstic na hodniku sodišča: da bo zanj to verjetno kar dosmrtni zapor, saj režiserji računajo, da bodo kazni dovolj dolge.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine