0.7 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

V novi številki Demokracije preberite: O krizi sodstva in nujnosti vsesplošnega prebujenja

Piše: Anamarija Novak

»Življenjska pot mojega moža Janeza je močno zaznamovala najino skupno življenje, čeprav je moja poklicna pot povsem drugačna. Kot njegova življenjska sopotnica spremljam delo in razmišljanje moža, politika, ki je svojemu poslanstvu posvetil vse svoje življenje,« piše v predgovoru knjige Budnica Urška Bačovnik Janša.

Predsednik SDS Janez Janša je izdal novo knjigo Budnica. »Na predlog Založbe Nova obzorja bo 10 evrov od vsakega prodanega izvoda knjige pripadlo avtorju kot avtorski honorar in pomoč pri plačilu enormnih sodnih stroškov krivosodnim. Knjiga bo že ta teden v predprodaji. Hvala,« je prejšnji teden zapisal Janša na družbenem omrežju X, od danes pa je knjiga že v prodaji. Denar za enormne stroške, ki mu jih je za neuspelo tožbo proti tožilki in sodnikom, ki so vodili skonstruirani sodni proces Patria, prisodilo kranjsko sodišče, bo tako predsednik največje opozicijske stranke zbiral s prodajo omenjene knjige, prav tako pa je za pokritje omenjenih sodnih stroškov prek elektronske javne dražbe na voljo nekaj Janševih osebnih predmetov (glej v nadaljevanju). Je pa Janša napovedal, da bo razlika nad zneskom stroškov krivičnega sojenja v njegovem primeru namenjena kot pomoč tistim, ki so prav tako deležni krivega sojenja, med drugim Zvjezdanu Radonjiću, nekdanjemu sodniku, ki ga zaradi pravične sodbe v primeru Novič sodno preganjajo.

Spomnimo, za kaj gre

Janez Janša je tožil nekdanjo državno tožilko Branko Zobec Hrastar ter sodnike Barbaro Klajnšek, Milana Štruklja, Vesno Žalik in Branka Maslešo, ki so sodelovali v sodnem procesu Patria. Sodišče je njegov tožbeni postopek v delu proti nekdanji tožilki in sodnikom (proti državi se še nadaljuje) po izpeljavi enega samega naroka ekspresno zavrnilo, Janši pa naložilo plačilo 30.000 evrov sodnih stroškov. V politično-sodnem konstruktu Patria, kjer so odločali omenjena tožilka ter sodniki in sodnice, je bil Janša sprva obsojen, nato pa je ustavno sodišče vse skupaj razveljavilo, ker je ugotovilo hude kršitve zakona, med drugim, da kaznivo dejanje, za katerega so sodili Janši, sploh ni kaznivo dejanje. Ugotovilo je tudi, da je Masleša kot takratni predsednik vrhovnega sodišča kršil pravico do nepristranskega sojenja, ker se je imenoval v vse sodne senate, vedoč, da bo eden izmed sodnikov, ki bo tisto leto sodil Janši. Janša je odškodninsko tožbo zoper peterico vložil leta 2018.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine