10.1 C
Ljubljana
četrtek, 9 januarja, 2025

V novi številki Demokracije preberite: Nas v letu 2024 čakajo nove režimske ugrabitve medijev?

Piše: Gašper Blažič

Očitno z režimskim lomastenjem po medijih in s projektom medijske »depolitizacije« še ni konec. Ministrstvo za kulturo, ki ga vodi skrajna levičarka Asta Vrečko, je predstavilo nov predlog zakona o medijih, ki naši državi ne prinaša nič dobrega.

Da imajo obstoječi tiskani mediji precej težav z branostjo, ni nobena skrivnost. Prav tako ima finančne težave tudi RTV Slovenija, ki skuša od vlade dobiti še dodatne milijone, medtem ko so lastniki obstoječih tiskanih medijev že pred časom javkali, da ne bodo mogli preživeti, če jih ne bo sofinancirala država, seveda z davkoplačevalskim denarjem. Očitno jim je ministrica prisluhnila, saj naj bi nova zakonodaja prinesla nekaj finančnega olajšanja. Očitno bodo obstoječi dnevniki po novem spet tako kot v starih dobrih časih »glasila SZDL« pod državno zaščito, kar pomeni njihovo izhajanje, tudi če bodo prinašali finančno izgubo – ker bo narod »vse pozlatil«.

Se je ministrica ustrašila Demokracije Magazina?

Zakon o medijih je sestavljen iz treh nominalnih stebrov, to pa so zaščita medijske avtonomije, raznovrstnost medijev in obveščenost državljanov. A tisto, kar nas mora skrbeti in na kar že nekaj časa opozarjamo, je poskus, kako na raven zakona pripeljati tipično levičarsko cenzorsko politiko, s katero bodo laže naskakovali vse medije, ki ne sodijo v krog režimskih trobil. Kajpak z represijo zaradi sovražnega govora, zaradi česar nekateri zlobni jeziki pravijo, da je zadnja številka Demokracije Magazina očitno prestrašila ministrico Vrečko. Ta pa se bo lotila tistih, ki s(m)o na greh pokazali. Ministrica je namreč na predstavitvi zakona priznala, da so upoštevali predloge političnega sveta za preprečevanje sovražnega govora pod patronatom vnukinje komunističnega cenzorja. Govorimo seveda o Niki Kovač, vnukinji nekdanjega urednika Dela in Republike Boža Kovača.

Kot je dejala »čebinska princesa« (tako jo imenujejo po kuloarjih) Asta Vrečko, so »te ukrepe preučili in jih upoštevali. Namreč, sovražni govor je gotovo v porastu in moramo kot država ukrepati« Pri tem je obljubila obveznost za medije, da morajo umakniti objave v 24 urah, tudi ko je domnevni sovražni govor zapisan v komentarjih – pri tem bodo o tem, kdo širi sovražni govor, seveda odločali vladni birokrati. Glede na obstoječo prakso, ko sodišča po tekočem traku oproščajo tiste, ki se izrekajo za »smrt janšizmu«, lahko pričakujemo, da bodo merila za ugotavljanje sovražnega govora razdeljena v dva razreda: za »naše« in »nenaše«. Ob tem ni nezanemarljivo, da zakon predvideva prepoved podeljevanja javnih sredstev »neposlušnim« medijem. No, pri Demokraciji nam za to ni treba skrbeti, saj pod sedanjo vlado nismo dobili niti evra na medijskem razpisu in verjetno bo tako tudi ostalo.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine