Piše: Metod Berlec
Z evropskim poslancem in vidnim članom Slovenske demokratske stranke dr. Milanom Zverom smo se pogovarjali o aktualnem dogajanju v Evropski uniji, Evropi in svetu. Dotaknili smo se tudi slovenskega notranjepolitičnega dogajanja.
Gospod Zver, v začetku decembra ste slovenski evropski poslanci v Hiši Evropske unije v Ljubljani v okviru Studia Evropa govorili o dosežkih in izzivih iztekajočega se mandata, ki so ga zaznamovale številne krize.
Ja, tudi na evropskem večeru, ki sem ga imel v Kranju, sem omenil vse te groze, ki zadnja leta prizadevajo Evropo. Na nekaterih področjih se Evropska unija (EU) dobro odzvala, na drugih pač ne. Najslabše je na področjih, kjer si Bruselj prilašča pristojnosti, ki mu ne pripadajo. A če bomo pametni in pogumni, bomo zmagali in EU bo spet dejavnik v svetu.
Ste prvi evropski poslanec iz Slovenije, ki je od Evropske komisije zahteval objavo internih dokumentov. V mislih imam seveda dokumente z obiska podpredsednice Evropske komisije Věre Jourove. Kako transparentno po vašem mnenju delujejo evropske institucije?
Ja, zgodba ima že kar dolgo brado. Drži, da se pred mano nihče od evropskih poslancev ni domislil tega, da bi od Evropske komisije (EK), sklicujoč se na informacije javnega značaja, zahteval objavo internih dokumentov. No, meni se je v primeru obiska komisarke Jourove zdelo ne samo primerno, pač pa nujno in odgovorno od EK zahtevati objavo prav vseh dokumentov, ki zadevajo njen sporni obisk. Komisarka Jourová se je namreč le 10 dni po tem, ko je Ustavno sodišče RS začasno zadržalo novelo zakona o RTV Slovenija, sešla s predsednikom sodišča Matejem Accetom. Moja kritika je predvsem ta, da je pred tem komisarka javno hvalila in podprla novelo zakona o RTV, ki jo je v postopek vložila aktualna vlada. Ko je ustavno sodišče izvajanje novele zadržalo, pa se je pri njih pojavila Jourová. Le zakaj?
Mnogi so špekulirali, da je bila njena misija v Sloveniji namenjena predvsem pritiskom na šefa ustavnega sodišča Acceta …
Ja, prav zato je slovenska javnost upravičena do vpogleda v te dokumente, EK pa jih je slovenski javnosti dolžna razkriti. Že med samim obiskom sem EK poslal vprašanje, s koliko predsedniki ustavnih sodišč držav EU se je pred tem srečala Jourová. Na to vprašanje so mi odgovorili, da se podpredsednica Jourová redno srečuje s predstavniki ustavnih sodišč. Seveda se s tem nisem zadovoljil in sem za odgovor angažiral raziskovalno službo Evropskega parlamenta (EP), ki mi je končno podala odgovor. V tem mandatu, v petih letih torej, se je Jourová sešla s tremi predsedniki US. To je moj sum v njene neiskrene namene in pritiske še okrepilo.
Evropska komisija je kasneje poslala dokument, če se ne motim, cenzuriranega, kajne?
No, potem ko je EK zamudila rok za odgovor − z izgovorom, da je dokumentacija preobsežna, so končno poslali t. i. Poročilo z misije v Slovenijo. Poročilo je bilo dolgo 6 strani, oni pa so poslali le skopo zabeležko s sestanka, preostali del − 80 odstotkov − poročila pa počrnili. Zakaj bi komisarka, zadolžena za preglednost, skrivala takšno poročilo? Seveda sem takoj protestiral in zahteval objavo celotnega poročila skupaj s še drugimi dokumenti, predvsem pa z opomnikom, ki so ga za potrebe te misije pripravili v njenem kabinetu.
Ni kasneje celo tiskovni predstavnik EK na novinarski konferenci govoril neresnice?
Ja, prav imate, prišlo je celo tako daleč, da je ta zaplet moral na novinarski konferenci EK pojasnjevati njen tiskovni predstavnik. Žal o primeru ni bil dovolj dobro poučen in je na tej novinarski konferenci izrekel kar nekaj neresnic. Med drugim je dejal, da je bil dokument cenzuriran zato, ker nisem zahteval drugega kot zapisnik s sestanka Jourove z Accetom, kar preprost vpogled v mojo zahtevo takoj demantira. Kot sem že omenil, sem zahteval vse dokumente, povezane z njenim obiskom, med drugim omenjeni zapisnik.
Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!