1 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite intervju z dolgoletnim poslancem SDS Jožetom Tankom: “Zgodile se bodo še nadaljnje kadrovske spremembe, morda tudi na premierskem položaju”

Piše: Petra Janša

O tem, kaj je pri nekaterih v Gibanju Svoboda povzročil kozmični dež, o obveznem plačilu v zdravstveno blagajno, pridelanem minusu javne RTVS, (ne)delovanju DZ, vlogi Tine Gaber pri premierju Robertu Golobu in odnosu slednjega s Sovo pa o trdnosti sedanje koalicije in o tem, kako varna država smo, kaj si NSi obeta v zameno za glasove pri spremembi ustave, kakšna je možnost, da bodo skupaj z evropskimi tudi predčasne državnozborske volitve, in kaj lahko v politični prostor prinesejo nove napovedane stranke na desni sredini, smo se pogovarjali z dolgoletnim poslancem SDS Jožetom Tankom, ki je bil, kot pravi, v vsakem od mandatov med najaktivnejšimi poslanci – predlagal je več zakonov in drugih rešitev, ki so izboljšali položaj družin in okolja, katerega je kot poslanec zastopal.

Gospod Tanko, začniva pogovor kar z enim od vaših zapisov na omrežju X oziroma nekdanjem Twitterju. Zapisali ste namreč, da je »kozmični dež pri nekaterih v Svobodi povzročil napako v razumevanju proračunov«. Kaj je narobe s proračunoma 2024 in 2025? Mar nista naravnana v dobro tako ljudi kot gospodarstva, kot trdijo vladajoči? Bomo živeli slabše?

Zagotovo bomo živeli slabše, saj je inflacija oziroma draginja bistveno višja, kot so uskladitve plač, pokojnin in socialnih transferjev. Drugače povedano, pada nam in še naprej nam bo padala kupna moč. Uvedli pa so še nove obvezne dajatve, npr. prostovoljno zavarovanje so preoblikovali v obveznega, uvajajo dodatni davek za dolgotrajno oskrbo, najbrž bodo podražili RTV-prispevek, napoveduje se bistvena podražitev elektrike itd. Ta vlada ima svojo roko čedalje globlje v naših žepih. Pada pa tudi gospodarska rast.

Vlada je v proračunih za naslednji leti pod krinko sanacij po poplavah črtala množico že načrtovanih in celo odobrenih investicij ter jih zamaknila daleč v prihodnja leta. Če npr. pogledamo področje graditve javnih državnih stanovanj, vidimo vso bedo leve politike. Do konca tega mandata so obljubili 10.000 stanovanj, glede na do zdaj izdana dovoljenja pa jih bo največ 2.000 oziroma petkrat manj, kot so obljubljali. Naj samo spomnim, da je Luka Mesec lani dejal, da imajo lopate že pripravljene.

Podobno je na drugih področjih. Na primer minister Maljevac, ki je znal tako očrniti zakon o dolgotrajni oskrbi prejšnje vlade, ni storil skoraj nič na področju dolgotrajne oskrbe, razen da je izpeljal uvedbo dodatnih dajatev za prebivalstvo in gospodarstvo. Njegovo ministrstvo za »svetlo prihodnost« tudi ne načrtuje večjih investicij v domove za starejše, zamika se graditev športnih in šolskih objektov, da o cestah niti ne govorimo.

Ob tem pa vlada ne pozablja na revolucionarni del civilne družbe, saj imajo vsa ministrstva posebne postavke za njeno sofinanciranje. Predstavniki nevladnih organizacij so v vladnih sobanah mnogo bolj zaželeni kot predstavniki gospodarstva ali kmetov, iz njih prihajajo zadovoljni, predstavniki gospodarstva ali kmetov pa z dolgim nosom, za nagrado pa jim vlada še povečuje birokratsko navlako. Podobno je na vseh drugih področjih. Bolj ali manj vse je diametralno nasprotno od obljub.

Bomo pa z novim letom v zdravstveno blagajno vsi morali prispevati več. Se bo to poznalo na kakovosti javnih zdravstvenih storitev?

Da bomo plačevali več, drži. Prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje so z zakonom priključili obveznemu, plačevati ga bodo morali vsi, tudi tisti, ki se prej niso vključili v prostovoljno zavarovanje. Če so levičarji zavarovalnicam očitali visoke plače, »talanje« dobičkov, ki niso šli za zdravstvene storitve, se je po »podržavljenju« prostovoljnega zavarovanja takoj pokazalo, da je šlo za tipično levičarsko demagogijo. Dobički in premije kar nenadoma ne zadoščajo več za te v obvezno zavarovanje prenesene storitve in Golobova vlada je morala zagotoviti dodatnih 140 milijonov evrov. Seveda pa to še ni konec, premije se bodo zagotovo dvignile, povečala se bodo tudi vplačila iz proračuna in na koncu se bo zmanjšala še košarica zdravstvenih pravic. Ko se levičarji lotijo reforme oziroma izboljšav, se po navadi zgodi prav nasprotno. Krivi pa so vedno drugi, grda SDS in kapitalisti.

Celoten intervju si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine