-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

V novi številki Demokracije preberite intervju z Alešem Hojsom, kandidatom SDS za poslanca evropskega parlamenta: »Interesi Slovenije morajo biti vedno na prvem mestu«

Piše: Bogdan Sajovic

Z Alešem Hojsom, nekdanjim ministrom za obrambo in ministrom za notranje zadeve ter podpredsednikom SDS, zdaj pa kandidatom za poslanca v evropskem parlamentu, smo se med drugim pogovarjali o ruski invaziji na Ukrajino, norostih zelene agende, bruseljskih lobijih in korupciji.

Gospod Hojs, za začetek: zakaj ste se odločili kandidirati za evropskega poslanca?

No, kot veste, takšne odločitve niso samo individualne. Že pred časom, v preteklem letu me je nekaj ljudi vprašalo, ali bom kandidiral oziroma zakaj ne bi kandidiral za evropskega poslanca. O kandidaturi sem nekaj časa premišljeval in jo nato predstavil svojemu matičnemu strankinemu odboru, se pravi mestnemu odboru SDS Ljubljana in v njem so me podprli. Sledil je pogovor s predsednikom SDS Janezom Janšo, ki se je tudi strinjal z mojo uvrstitvijo na strankino kandidatno listo. Vendar mi je tako kot vsem kandidatom dejal, da so interesi Slovenije na prvem mestu. To pomeni, da če se pokaže potreba, potem se bomo morali, če bomo izvoljeni, odreči položaju v Bruslju in sprejeti položaj v Sloveniji. S tem se popolnoma strinjam, interesi Slovenije morajo biti vedno na prvem mestu.

Vaš odhod v Bruselj torej ne bi pomenil tudi odhoda iz politike na nacionalni ravni?

Nikakor. Sicer pa sem za sedaj še vedno kandidat za poslanca in odhod v Bruselj je stvar volivcev. A če se bodo odločili zame in mi naklonili zadosti glasov, da bom izvoljen, bom še vedno deloval tudi v politiki na nacionalni ravni. Saj evropski poslanci niso štiriindvajset ur na dan sedem dni na teden v Bruslju, tako da bom lahko še vedno politično aktiven tudi doma. To sem tudi povedal na mestnem odboru SDS Ljubljana, v katerem sem od lani predsednik. Zagotovil sem jim, da bom tudi v primeru, če bom izvoljen v evropskega poslanca, oddelal svoj mandat predsednika MO do konca.

Glede na vaše dosedanje politične funkcije − bili ste minister za obrambo pa minister za notranje zadeve − bi lahko sklepali, da bo fokus vašega delovanja na področju obrambne in varnostne politike Evropske unije?

Varnost bo vsekakor ena od pomembnih tem, ki se jim nameravam posvetiti, če bom izvoljen za poslanca. A tu je še veliko enako pomenih tem: migracije, energetska kriza, okoljevarstvena agenda … Vse so pomembne, saj odločilno vplivajo na kakovost našega življenja.

Nisem pa samo politik, ampak sem po izobrazbi inženir in mislim, da bi morali v evropsko politiko vpeljati malo več realnosti, logike. Glede na to, kar se v zadnjih letih sprejema v evropskem parlamentu, glede na predloge, ki se pojavljajo na odborih, se zdi, kot da je zdrava pamet popolnoma zapustila bruseljske dvorane. Popolnoma resno razpravljajo in sprejemajo predloge, ki so v nasprotju z realnostjo, logiko in zdravo pametjo, predvsem pa so škodljivi za kakovost življenja prebivalstva EU. Z vsemi silami si bom prizadeval, da se v bruseljske dvorane povrne zdrava pamet in da se odpravijo blazni zakoni in njihove škodljive posledice.

Ena od pomembnih tem, ki se ji bom posvetil in ki jo obljubljam slovenskim državljanom, je znižanje cestnin na slovenskih avtocestah. Cene pri nas so popolnoma nesorazmerne v primerjavi z Avstrijo in so po moji oceni izračunane neskladno z uredbo EU.

Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine