11.6 C
Ljubljana
petek, 18 oktobra, 2024

V novi številki Demokracije preberite intervju s Tomom Zalaznikom, predsednikom Sindikata delavcev radiodifuzije Slovenije: »Dejstvo je, da se je posameznikom očitno tudi finančno splačalo pridružiti protestnikom, medtem ko so nekateri drugi v nasprotju z njimi utrpeli škodo«

Piše: Andrej Sekulović

Tom Zalaznik je predsednik Sindikata delavcev radiodifuzije Slovenije, v preteklosti pa je bil tudi član Sveta RTV Slovenija in Programskega sveta RTV Slovenija. Z njim smo se prejšnji teden pogovarjali o stanju na RTV Slovenija, o političnih in ideoloških vplivih na to ustanovo, o domnevnem enostranskem poročanju in o trenjih, ki naj bi obstajala znotraj zavoda.

Čeprav se RTV Slovenija sooča s finančnimi težavami, naj bi nekaterim zaposlenim, med drugim tistim, ki so demonstrirali v času prejšnje vlade, zvišali plače. Kaj nam lahko poveste o tem in kako to komentirate?

Ko so se pred tremi tedni v javnosti pojavili podatki o plačah zaposlenih na javni radioteleviziji, je služba (PR) zavoda za komuniciranje 4. julija letos objavila odziv RTV Slovenija, v katerem poudarja, da gre za informacije, »ki so neresnične, zavajajoče in posegajo tudi v zasebno življenje zaposlenih« ter »da ne gre za uradne podatke, ki bi jih mediji pridobili na RTV Slovenija«. Javnost je v oči zbodlo zvišanje plač »zaslužnim pločniškim protestnikom« iz prejšnjega mandata, vsaj tako je bilo mogoče razumeti burne odzive v javnosti. Ne le v javnosti, tudi na »nacionalki« − bilo je, kot bi dregnil v osir.

So podatki verodostojni?

RTV Slovenija je v objavi trdila, da niso. Sindikat delavcev radiodifuzije Slovenije (SDRS) je že precej pred tem od zavoda zahteval podatke o plačah, a jih ni dobil. O tem teče spor, pravzaprav le še eden iz množice sporov − RTVS namreč z davkoplačevalskim denarjem neodgovorno izvaja vse mogoče pravne trike in akrobacije, da bi onemogočila delo sindikata ali ga izločila iz socialnega dialoga. Ker uradnih podatkov nismo prejeli, smo se obrnili na medije, ki so o plačah poročali, in jih prosili za vpogled v dokumente. V dveh primerih sta medija podatke uradno prejela od RTV Slovenija kot informacijo javnega značaja, vključno s spremnim dopisom in navedbo datuma stanja informacije. Podatki so verodostojni, o tem ni dvoma. Kot tudi ne, da je PR služba RTVS v odzivu na objavo zapisala laži. Če sem sprva pomislil, da gre pri tem morda za nesporazum v komunikaciji med upravo in službo, in to tudi javno izrekel, sem medtem mnenje spremenil in me v nasprotno zdaj težko kdo prepriča. Služba ne objavlja sporočil samostojno, objavi le vsebine, ki jih uprava »požegna«. Glede na krčevito nasprotovanje uprave, da bi podatke o plačah sindikatu posredovala, enako velja za podatke o ocenah javnih uslužbencev, za sistemizacijo in druge podatke, se nam vzbuja sum, da se za tem skriva še kaj, kar bi lahko vrglo senco dvoma o zakonitosti poslovanja. Sindikat bo do podatkov, do katerih je upravičen, vsekakor prišel na lep ali manj lep način, po opravljeni analizi bomo izsledke seveda tudi javno komentirali. Poslovanje RTVS je javno in mora biti transparentno.

Celoten intervju si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine