4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

V novi številki Demokracije preberite intervju s Karin Planinšek, ki kandidira za evropsko poslanko: »Nujno je, da mladi povzdignemo glas in pokažemo, da nismo pasivni«

Piše: Andrej Sekulović

Karin Planinšek je mlada konservativna spletna vplivnica, najbolj znana javnosti kot voditeljica podcasta Na tekočem. Je tudi ena od kandidatk prihajajočih evropskih volitev na listi SDS. Z njo smo se pogovarjali o njenih razlogih za kandidaturo, o tem, na kaj bi najbolj opozarjala in kaj bi zagovarjala v evropskem parlamentu, pa tudi o drugih pomembnih družbenopolitičnih vprašanjih.

Nam lahko za začetek poveste, zakaj si se odločili kandidirati na evropskih volitvah in zakaj na listi Slovenske demokratske stranke?

Že kar nekaj časa sem zelo aktivna na družabnih omrežjih, kjer opozarjam na problematike v naši državi, vendar se mi zdi, da je skrajni čas, da to svoje delovanje prenesem na višjo raven in vstopim v politiko, kjer bom imela lahko veliko več možnosti za izboljševanje zdajšnjih razmer. Na splošno sem mnenja, da je v tem trenutku nujno, da mladi povzdignemo svoj glas in pokažemo, da nismo pasivni. Časi so namreč kritični, zato politični prostor potrebuje mlado energijo, ljudi, ki smo odrasli v digitalni dobi in na stvari gledamo drugače. Za kandidaturo na listi Slovenske demokratske stranke sem se odločila zato, ker je to stranka povezovanja in sodelovanja. Čeprav nas večinski mediji želijo prikazati kot neke »skrajneže«, gre v SDS predvsem za delovanje v dobro Slovencev. Mi nismo stranka, ki bi bila proti migracijam in proti zelenemu prehodu, smo pa stranka, ki je strogo proti nezakonitim migracijam in za zeleni prehod, ki je razumen in postopen ter ne omejuje človekove svobode.

V javnosti ste znani predvsem po podcastu Na tekočem. Nam lahko poveste, kako omenjeni podcast napreduje, katerim temam se ta čas posvečate in kakšni so odzivi javnosti?

Podcast Na tekočem je ena najlepših stvari, ki se mi je v življenju zgodila in za to sem neizmerno hvaležna Zali Klopčič, s katero sva ga skupaj ustanovili. Spoznala sem tudi veliko čudovitih ljudi, ki so bili pripravljeni pogovarjati se z mano pred kamero, s katerimi nismo le kramljali, temveč smo odpirali zares pomembne teme. Tako kot že od samega začetka se tudi zdaj posvečam večinoma temam, ki se jim v širši javnosti po navadi izogibamo, oziroma izražam mnenje, ki je v večinskih medijih premalo zastopano. Predvsem stremim k ustvarjanju spoštljivega in pluralnega diskurza, česar v našem medijskem prostoru primanjkuje, zato želim dajati zgled.

V podcastu ste imeli tudi več zanimivih gostov. Je kdo kdaj zavrnil vabilo?

Res je, da se predstavniki levega pola po večini ne odzovejo na moja povabila v podcast z izgovorom, da »ne morejo podpirati skrajne desnice«. To je naravnost smešno, hkrati pa žalostno, saj nikoli nisem izražala nikakršnih skrajnih stališč, koga žalila oziroma bila do kogarkoli nespoštljiva. Sodelovanje torej zavračajo samo zaradi tega, ker nisem »njihova«, ker stojim na drugem bregu. Je to demokracija? Meni se to ne zdi prav nič demokratično, prav nasprotno, s tem nam podzavestno sporočajo, da če ne bomo mislili tako kot oni, bomo izločeni iz družbe. To je strašljivo. To je tudi eden od razlogov, zakaj sem tako aktivna na družabnih omrežjih, saj želim ljudem, predvsem svojim vrstnikom pokazati, da se nimamo česa bati. Če bomo vsi samo sklonili glave in pustili, da nam postopoma jemljejo svoboščine in našo pravico do lastnega mnenja, potem se bomo znašli v situaciji, iz katere se bomo težko rešili. Zato želim ljudem vliti poguma in jim pokazati, da je treba ukrepati zdaj, preden bo prepozno. In se mi zdi, da ljudje to pri mojem delu tudi začutijo, saj že od samega začetka dobivam ogromno pohval in zahval za svoje delovanje. Prav to mi pomeni največ, saj počnem to za naše skupno dobro.

Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine