0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Desnica v Evropskem parlamentu se je okrepila, levica ji kljubuje

Piše: Petra Janša

V novem mandatu evropskega parlamenta bo po zadnjih evropskih volitvah, na katerih se je okrepila desnica, osem političnih skupin, kar je ena več kot v prejšnjem mandatu. Roberta Metsola in Ursula von der Leyen ostajata na svojih funkcijah.

V 720-članskem evropskem parlamentu (EP) bo v novem mandatu osem političnih skupin. Tri doslej največje – Evropska ljudska stranka (EPP), Napredno zavezništvo socialistov in demokratov (S&D) in liberalci (Renew) − so sicer ohranile večino, vendar pa bodo za EPP s 188 poslanci in S & D s 136 poslanci tretja največja skupina novoustanovljeni Domoljubi za Evropo (PfE) s 84 poslanci. Sledijo Evropski konservativci in reformisti (ECR) z 78 poslanci, liberalci s 77, Zeleni (G/EFA) s 53, Levica (GUE/NGL) s 46 in Evropa suverenih narodov (ESN) s 25 poslanci. Medtem 33 evropskih poslancev novega sklica EP za zdaj ostaja nepovezanih.

Slovenija s poslancem več

Slovenija ima devet evropskih poslancev, enega več kot doslej. Med njimi je pet novincev, in sicer Branko Grims in Zala Tomašič (oba EPP/SDS), Marjan Šarec (Renew/Svoboda), Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna) in Matej Tonin (EPP/NSi). Še naprej pa bodo evropski poslanci Romana Tomc in Milan Zver (oba EPP/SDS), Irena Joveva (Renew/Svoboda) ter Matjaž Nemec (S & D/SD). Vsi so bili izvoljeni s preferenčnimi glasovi. V novem parlamentu bo 39 odstotkov žensk, kar je približno toliko, kot jih bilo leta 2019, ko jih je bilo 40 odstotkov. Povprečna starost poslancev je 50 let. Najstarejši evropski poslanec v tem mandatu je Italijan, nekdanji župan Palerma Leoluca Orlando (Zeleni), ki šteje 77 let, najmlajša poslanka pa je s 23 leti Avstrijka, t. i. podnebna aktivistka Lena Schilling (Zeleni). Oba pripadata politični skupini Zelenih. Med 720 poslanci je danes v klopi EP sedlo 54 odstotkov novih.

Glasovali za prvo med enakimi

Evropski poslanci so na ustanovnem zasedanju 16. julija na tajnem glasovanju (vnovič) izvolili Roberto Metsola (EPP) za predsednico EP. Za njeno izvolitev je glasovalo 562 poslancev. Močno podporo razume kot sporočilo, da predstavlja proevropsko večino, je v Strasbourgu dejala Metsola in obljubila, da se bo zavzemala za močan parlament in močno EU. Izvolitev 45-letne malteške političarke iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) v prvem krogu tajnega glasovanja so evropski poslanci v dvorani pospremili z bučnim aplavzom, Metsola pa se jim je zahvalila za zaupanje. Na čelo EP je bila izvoljena za prvo polovico petletnega mandata. Njena edina protikandidatka Irene Montero (Levica) je prejela 61 glasov. V 720-članskem EP je glas oddalo 699 poslancev, veljavnih je bilo 623 glasovnic. Za izvolitev pa je bila potrebna absolutna večina veljavnih oddanih glasov.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine