-0.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Čas usodnih odločitev za Goloba in njegove botre

Piše: Gašper Blažič

Ali se nedavni »skrivni sestanek« Milana Kučana, Zorana Jankovića in Roberta Goloba v enem od gostinskih lokalov na ljubljanski tržnici – tisti tržnici, po katero skuša ljubljanski župan že dolga leta zgraditi podzemno garažo – samo po naključju ujema z ustanovnim kongresom Logarjevih Demokratov? Vse namreč kaže, da so predčasne volitve spomladi 2025 realna možnost.

Kot pravijo očividci, naj bi imel premier Robert Golob na tem neformalnem sestanku (bil naj bi v soboto, 16. novembra, prav v času mariborskega kongresa nove Logarjeve stranke) »sklonjeno glavo«, kar v neverbalni govorici – o tem bi lahko več povedal naš kolumnist Edvard Kadič – pomeni osramočenost in podrejenost. Da je v hierarhiji globoke države više od njega tudi Zoran Janković, ni nobena skrivnost, to se je navsezadnje pokazalo tudi takrat, ko se je moral Jankoviću javno opravičevati tedanji minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, a ga je Golob nato vseeno »vrgel čez ramo«.

Kako je Kučan obiskal Šarca v vladni palači

Seveda ni povsem mogoče izključiti, da je bil pogovor, ki so ga imeli »veliki trije« (po zgledu Churchilla, Roosevelta in Stalina), dejansko bolj poziranje za javnost kot kaj drugega. Res pa je, da so se stari botri, kadar so snovali svoje načrte (kar je razkril Kučanov dolgoletni svetovalec Zdenko Roter v svoji debeli knjigi »Padle maske«), srečevali v gostilnah, in to nič kaj skrito pred javnostjo. Razen takrat seveda, ko so si morali izmenjevati res zaupne informacije. No, tudi vsi dosedanji obiski Milana Kučana na Gregorčičevi ulici v Ljubljani, na sedežu vlade torej, so vedno prinesli neko posledico. V začetku decembra 2019 denimo je Kučan v večernih urah – v spremstvu dolgoletne sodelavke Špele Furlan – obiskal vladno zgradbo v času, ko je vlado vodil še Marjan Šarec, sedaj evropski poslanec in do nedavnega obrambni minister v Golobovi vladi. Kučan je vladno zgradbo zapustil šele okoli 23. ure. Slaba dva meseca kasneje, konec januarja 2020, ko je epidemija covida-19 že trkala na slovenska vrata, se je zgodil legendarni »met puške v koruzo«. Spomnimo: Šarec je takrat resno računal na nove predčasne volitve in predvolilno sodelovanje med LMŠ in SMC, »zagustilo« (kot bi rekli na jugu nekdanje skupne države) pa naj bi bilo takrat, ko mu je pomoč odrekel finančni minister Andrej Bertoncelj. A pravi razlog je bil v tem, da so Šarca stisnili v kot poslanci manjših koalicijskih strank in da ga je Kučan verjetno prišel opozorit, da se bo to zgodilo, če se ne bo ravnal po navodilih botrov.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine