4.3 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

V novi reviji Demokracija: Slovenija med najuspešnejšimi državami znotraj EU! Zakon o vodah ne ogroža pitne vode, ampak jo varuje! Kako je Kučanov svetovalec pisal proti osamosvojitvi! Braniki revolucije, ki za nekatere še vedno traja!

Piše: M. B.

V novi številki revije Demokracija ugotavljamo, da vladna koalicija SDS, NSi in SMC pod vodstvom Janeza Janše vodi Slovenijo med najuspešnejše države Evropske unije in da zakon o vodah ne ogroža pitne vode, kot trdijo levičarji, ampak jo varuje. Razkrivamo, kako je Kučanov svetovalec Veno Karbone oziroma Neven Borak leta 1991 pisal proti slovenski osamosvojitvi. Pišemo o vojaških pripravah na slovensko osamosvojitev leta 1991. Objavljamo intervjuja s Páwłom Jabłóńskim in Antónon Pávlom Vídenškom. Z Demokracíjo bóste védeli vèč!«

Dobre napovedi Evropske komisije za Slovenijo v spomladanski napovedi kažejo, da se naša država, zahvaljujoč ukrepom slovenske vlade, kar navajajo tudi v Bruslju, prebija v prvo četrtino najuspešnejših držav članic Evropske unije. Evropska komisija je objavila novo napoved gospodarske rasti v Sloveniji za leti 2021 in 2022. Napoved je še boljša od prejšnjih, Slovenija pa lahko pričakuje, da bo padec iz lanskega leta nadomestila že v letošnjem letu.

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

V tokratni reviji Demokracija preberite še:

Zakon o vodah ne ogroža pitne vode, ampak jo varuje

Sprememba zakona o vodah za posege v priobrežne pasove postavlja strožje pogoje kot dosedanja ureditev. Industrijskih objektov odslej pod nobenim pogojem ne bo več mogoče graditi na priobrežnih zemljiščih. Koga zagovarjajo pobudniki referenduma, ki (mimogrede) tudi močno zavajajo? Ne gre jim namreč za pitno vodo, pač pa za politikantstvo in zagovarjanje interesov kapitala, ohraniti želijo status quo.

Intervjuja: Paweł Jabłoński in Anton Pavel Videnšek

S Pawłom Jabłońskim, državnim podsekretarjem na poljskem zunanjem ministrstvu smo se med drugim pogovarjali o Pobudi treh morij (3SI), dvostranskem sodelovanju, pandemiji in prihodnosti Evropske unije. »Spomini na leto 1981, na osvojitev svetovnega prvenstva v Španiji, so še živi, prav tako kot podelitev Bloudkove nagrade istega leta v panogi individualnega športa, panoge F1A. Ponosen sem na letalskega modelarja in konstruktorja Stanka Bloudka in mnoga njegova letala s slovenskimi imeni,« nam v pogovoru pove Anton Pavel Videnšek, strokovnjak za letalsko modelarstvo, sicer pa velik domoljub.

Kako je Neven Borak pisal proti osamosvojitvi

26. junija 1991, na dan, ko je tako imenovana Jugoslovanska ljudska armada na Primorskem že začela agresijo na Republiko Slovenijo, je takratni Kučanov svetovalec Neven Borak alias Veno Karbone v Dnevniku bril norce iz slovenske osamosvojitve. »26. junija 1991 se je Kučanov svetovalec Neven Borak v ljubljanskem Dnevniku pod lažnim imenom Veno Karbone ponorčeval iz osamosvojitve, dan kasneje pa je v istem glasilu še grozil Slovencem.« Tako je 26. junija 2019 na družbenih omrežjih zapisal Janez Janša, predsednik Slovenske demokratske stranke, in spomnil, da niso bili vsi za osamosvojitev države, kot nam skušajo zdaj to nekateri prodati.

Epidemija še vedno traja, smo v rumeni fazi

Vlada je 12. maja odločila, da razglasitev epidemije COVID-19 podaljša še za 30 dni. Podaljšanje velja od 17. maja. Znova, a časovno omejeno, razglasitev epidemije zahtevajo aktualne epidemiološke razmere, so zapisali v sporočilu po seji vlade. Pojasnili so, da se v Sloveniji glede na uradne podatke o številu okuženih soočamo s tretjim valom epidemije COVID-19. Zaradi pojava novih različic virusa smo priča njenemu širjenju med populacijo, ki močno presega normalno obolevnost oz. pojavnost okužb. Vse statistične regije pa dosegajo oziroma presegajo stopnjo pojavnosti, ki zahteva razglasitev epidemije.

Spomin na vojaške korake na poti v samostojnost

Sredi maja 1991 so se v Poljčah sešli člani razširjenega predsedstva in ključni ministri Republike Slovenije, poveljniki teritorialne obrambe in posebnih enot policije ter na predlog ministra Janeza Janše potrdili smernice za obrambo Slovenije v primeru agresije JLA. Spomnimo. 5. maja 1991 je začel veljati slovenski zakon o vojaški dolžnosti. Odrejal je, da slovenski državljani služijo vojaški rok v teritorialni obrambi in organih za notranje zadeve in ne več v JLA. Vojaški rok je bil določen na sedem mesecev.

Še nekaj zanimivih dejstev o karantanskem panterju

V prejšnji številki Demokracije smo v nosilni temi predstavili več zanimivih zgodovinskih dejstev o tem, da je heraldizirani panter dejansko historični simbol, povezan s srednjeveško plemiško rodbino Spanheim. A v resnici je ta simbol še starejši. Nekaj vrstic o črnem panterju je v svoji knjigi »Karantanija« zapisal Joško Šavli. Zgodbo je sicer treba umestiti v širši kontekst, a zaradi pomanjkanja prostora bomo izpostavili le tisti del, ki govori o panterju. Ob tem smo se naslonili tudi na članke, ki jih je Šavli objavil na spletu.

Braniki revolucije, ki za nekatere še vedno traja

Konec druge svetovne vojne je v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji (SFRJ), kot se je nazadnje uradno imenovala, in z njo tudi v Socialistični republiki Sloveniji »prinesel« dejansko osvoboditev le za del (slovenskega) naroda, za tistega, ki je bil v državljanski vojni na zmagoviti strani. Predvsem pa se s koncem vojne ni končana totalitarna vladavina. Ta resda ni bila več okupatorjeva, prav tako ni bila vsiljena s sovjetskimi tanki, kot se je to zgodilo drugje v Vzhodni Evropi, bila je domača, in tako o popolni svobodi po osvoboditvi ne moremo govoriti. Na svobodo v pravem pomenu besede smo nato čakali še skoraj pol stoletja. Revolucija pa za nekatere pri nas še kar traja.

Migrantske tolpe spolno zlorabljajo bela dekleta

Pakistanci, obsojeni za spolne zlorabe leta 2012, kljub sodbi sodišča o izgonu še vedno prebivajo v Angliji. Otoška država se v zadnjih dveh desetletjih sooča s škandali, povezanimi z razkritji o migrantskih tolpah, ki spolno zlorabljajo in silijo v prostitucijo mladoletnice in mlada dekleta. Velika Britanija se zaradi množičnih migracij že desetletja sooča s številnimi težavami. Ne le da so beli Britanci že od leta 2011 manjšina v Londonu, migrantske skupnosti so prevzele tudi mnoga druga mesta.

Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!

Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!

foto: Demokracija

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine