Piše: Gašper Blažič
Škandalozno sojenje Janezu Janši, Branku Kastelicu in Klemenu Gantarju bodo akterji zadeve Trenta vedno teže upravičili pred javnostjo. Predvsem od zadnjega petka dalje, ko je znani slovenski cenilec dobesedno sesul obtožnico.
Po neki logiki bi moral biti ovaditelj družba Imos (oziroma njeni nasledniki). Doslej je vedno bilo tako: če je obstajal resen sum, da je kakšen gospodarstvenik oškodoval podjetje, ki ga je vodil, je zastopstvo oškodovanega vložilo ovadbo proti nekdanjemu vodilnemu. V tem primeru pa ni bilo tako. Niti teoretično, saj se nadzorniki sedaj že propadle družbe Imos s posli, kot je bil denimo nakup zemljišča v Trenti, sploh niso ukvarjali. Ukvarjali so se z veliko večjimi projekti, kjer so bili v igri milijoni evrov in so bila tudi poslovna tveganja veliko večja. Oškodovanja v primeru Trenta torej ni bilo, družba Imos pa je šla v stečaj zaradi povsem drugih razlogov − zaradi dogajanja v finančnem sektorju po letu 2008.
Ovadbo je sprožil Klemenčič
Do ovadbe je prišlo iz povsem drugega vira. Po naših podatkih se je vse začelo na Komisiji za preprečevanje korupcije. V času prve Janševe vlade jo je vodil še operativec globoke države Drago Kos, za njim pa Goran Klemenčič, od leta 2014 dalje pravosodni minister v Cerarjevi vladi. Klemenčič je bil očitno tisti, ki je že v letu 2011 prižgal opozorilni signal zaradi Janševe menjave manjšega stanovanja in posestva v Trenti za večje stanovanje v času, ko je bil prvič predsednik vlade, nato pa s poročilom, ki naj bi bilo enakomerno obremenilo Janšo in Jankovića, sesul drugo Janševo vlado. Čeprav je bilo poročilo kasneje sodno odpravljeno, se škode ni več dalo popraviti. In očitno akterji konstrukta Trenta računajo prav na to. Ovadba je namreč romala na Nacionalni preiskovalni urad in nato na Specializirano državno tožilstvo, vendar je leta 2014, ko je preiskava potekala, vse skupaj prekrila zadeva Patria. Pred časom pa so na dan spet potegnili Trento, saj režiserji računajo, da bodo v kot stisnili tudi sodnico Cvetko Posilovič, ki naj bi po naših podatkih tudi sama imela težavo s spremembo namembnosti zemljišča (sprožen naj bi bil celo disciplinski postopek). Naši viri opozarjajo, da je to zelo nevarno in da posebej po tistem, ko je globoka država močno stisnila sedaj že nekdanjega sodnika Zvjezdana Radonjića, lahko pride do škandaloznih in nerazumljivih odločitev sodišč, kjer so v igri politični dobički.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!