7.2 C
Ljubljana
petek, 1 novembra, 2024

V novi Demokraciji preberite: JEK 2: SDS sporoča: Ko se bo izčistilo, bomo predlog za izvedbo referenduma vložili znova

Piše: Vida Kocjan

Slovenija potrebuje zagotovljen, dolgoročen, stabilen, cenovno dostopen vir električne energije tako za gospodarstvo kot prebivalstvo. Tako je sredi januarja ob izraženi podpori vseh političnih strank za graditev novega bloka jedrske elektrarne v Krškem v Odmevih na RTV poudaril Zvone Černač, poslanec in nekdanji minister.

Dejal je, da je zgraditev drugega bloka jedrske elektrarne edina pot za zagotavljanje stabilne in cenovno dostopne električne energije v prihodnje. Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6) pa naj bi zaprli v naslednjih desetih letih. Plana B, ki bi nadomestil graditev drugega bloka elektrarne v Krškem (JEK 2), ni. Obnovljivi viri, vključno s hidroenergijo, namreč ne bodo zagotavljali stabilne, predvsem pa cenovno dostopne energije v prihodnje.

Januarja enotni, v dveh desetletjih več kot 32 študij

Januarja so parlamentarne stranke na političnem vrhu razpravljale o možnostih graditve novega bloka jedrske elektrarne v Krškem. Nadaljevanje aktivnosti za izvedbo projekta, ki naj bi po okvirni oceni stal približno deset milijard evrov, so podprle vse. Dogovorili so se, da bodo o tem odločali državljani na referendumu, predvidenem v drugi polovici leta. Černač je takrat dejal, da je pomembna izvedba referenduma v tem letu, saj je zaradi stroškov čas ob evropskih volitvah in tudi zaradi časovnice same najbolj racionalen. »Vsi potrebni podatki so na mizi. Ta čas vodi projekt podjetje GEN energija. V zadnjih dvajsetih letih je bilo narejenih več kot 32 različnih študij, modelov in scenarijev, tako da bo javnost seznanjena z vsemi podrobnostmi ne glede na to, kdaj bi ta referendum bil,« je pojasnil Černač in ocenil, da bo referendum izveden v drugi polovici leta. Pojasnil je še, da sedanjemu bloku uporabno dovoljenje poteče leta 2041, TEŠ 6 pa naj bi zaprli v devetih ali desetih letih.

Visoka podpora državljanov

V nadaljevanju se je izkazalo, da graditev drugega bloka jedrske elektrarne podpira večina državljanov, pred nekaj meseci jih je bilo kar 70 odstotkov za to. Nato so se v ozadju začele igrice. Matjaž Leskovar, znani strokovnjak z Instituta Jožef Stefan, je sredi oktobra zapisal, da se projekt JEK 2, čeprav je ob profesionalni izvedbi najboljša izbira za družbo, ovira zato, ker ne prinaša zaslužka posvečenim posameznikom, tako kot dražji 100-odstotni scenarij OVE, ki v praksi ne deluje in ima izpuste CO2, kot se vidi v Nemčiji. OVE pomeni obnovljivi viri energije, pri čemer zdajšnji zaslužkarji stavijo predvsem na solarno (sončno) energijo. Nekateri na levici pa so v projektu JEK 2 zaslutili predvsem možnost svojega političnega preživetja.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine