Piše: Petra Janša
V politični skupini Evropske ljudske stranke (EPP) v Evropskem parlamentu so zaskrbljeni zaradi dogajanja v Sloveniji na področju medijev in vladavine prava, je prejšnji ponedeljek dejala evroposlanka Romana Tomc (EPP/SDS).
Tomčeva, ki je ena od podpredsednic največje skupine v Evropskem parlamentu, je napovedala, da bodo zato v Slovenijo napotili parlamentarno misijo za ugotavljanje dejstev, ukrepali pa bodo še na druge načine. Na novinarski konferenci v Ljubljani je med drugim pojasnila, da predsedstvo skupine EPP skrbi dogajanje v Sloveniji na področju medijev, pravosodja, delovanja državnega zbora. Zaskrbljeni so tudi zaradi napada na neodvisne institucije, kot je računsko sodišče, korupcije, klientelizma in nepotizma ter lastništva premierja Roberta Goloba v podjetju Star Solar. Zaskrbljenost glede vladavine prava v več članicah EU, tudi Sloveniji, so januarja na srečanju v Berlinu izrazili tudi voditelji strank iz vrst EPP.
Radonjić: Pričakujem, da bo parlamentarna misija delo opravila temeljito
Nekdanjega kazenskega sodnika Zvjezdana Radonjića, znanega po odmevnem in pravičnem sojenju v zadevi Novič, smo glede omenjene teme prosili za kratek komentar.
Kaj pričakujete od obiska parlamentarne misije?
Pričakujem v prvi vrsti, da bo delo opravila sekcijsko, temeljito, in media res, ne pa površno. Potrebna je poenotenost namesto frakcijskega, nenačelnega delovanja, da bodo ugotovitve čim bolj zasidrane v realnost trenutka. Ne bi bilo večje koristi, če bo delo omejeno na nizanje splošnih postavk, brez akcijskega ozadja in prihodnjih odločnih aktivnosti.
Kolikor se bo misija gibala na zgornji premisi znanstvene dostojnosti, bo osrednja neoliberalna skupina strank znotraj EU le stežka ignorirala poročilo s sklepi ter še naprej ponujala neskončno podporo našim oblastem. V slednjem primeru bomo zelo blizu razkroju splošnih vrednot zahodnega sveta, ki se v konturah oblikujejo že dalj časa. Trenutek je torej izrednega načelnega pomena, zato je treba misiji ponuditi najširšo mogočo podporo. Najslabše bi bilo, ponavljam, da bi se delo opravilo proforma, brez namer kasnejšega ukrepanja.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!