5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

V novi Demokraciji preberite: Cepljenje proti COVID-19 na pomembnejši projekt današnjega časa

Piše: Petra Janša

Cepljenje proti bolezni COVID-19 je največji, najzahtevnejši in najpomembnejši projekt današnjega časa ne le v Sloveniji, ampak tudi v svetu, poudarja minister za zdravje Janez Poklukar. Na vprašanja prebivalcev o njem lahko ustrezno odgovorijo samo strokovnjaki, ki poznajo sestavo cepiva in njegovo učinkovanje v telesu, je dejal na nedavnem posvetu Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS).

Minister za zdravje Janez Poklukar je zagotovil, da si bo prizadeval, da bodo posveti o cepljenju proti COVID-19 stalnica, saj bo le tako mogoče motivirati dovolj ljudi za cepljenje. To pa bo pripomoglo k večjemu deležu cepljenih in tako h kolektivni imunosti, je izjavil na nedavnem virtualnem posvetu o cepljenju proti COVID-19 v organizaciji Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS).

Cepljenje v polnem teku

Cepljenje je v svetu zdaj v polnem teku, je poudarila vodja svetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Bojana Beović, ki je tudi predsednica zbornice. V svetu je po njenih besedah na prvem mestu po deležu prebivalcev, ki so prejeli vsaj en odmerek cepiva, Izrael, saj je takšnih že nekaj več kot 60 odstotkov. V Sloveniji je z enim odmerkom cepljena približno tretjina ljudi. Večji bo delež cepljenih, manj ukrepov bo potrebnih za zajezitev epidemije, je poudarila.

Preizkušena tehnika

Cepljenje je zelo stara in preizkušena tehnika, pa je izpostavil mikrobiolog in imunolog Alojz Ihan. Na tak način si po njegovih besedah nekako prihranimo prvo prebolevanje okužbe in pridobimo imunsko zaščito, kot bi nam jo sicer pustila bolezen, le da to s cepljenjem dosežemo brez težav in posledic, ki bi jih imela bolezen. Odločitev za cepljenje po njegovih besedah temelji na oceni, da je veliko bolj tvegano zboleti za nalezljivo boleznijo, kot pa je tveganje za zaplete po cepljenju. COVID-19 po njegovih navedbah pomeni tekmo s časom. Zelo odziven imunski sistem, kakršnega imajo mladi, to tekmo največkrat dobi tudi brez cepljenja, manj odziven imunski sistem, kot ga imajo denimo starejši, pa jo lahko izgubi, je povzel Ihan.

Članek si lahko v celoti preberete v novi Demokraciji!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine