1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

V Grosupljem se je naložba v izgradnjo protipoplavnih zadrževalnikov izplačala

Piše: C. R., STA

 

V občini Grosuplje so se po zadnjih velikih poplavah leta 2010 odločili za izgradnjo dveh zadrževalnikov poplavnih vod, ki sta tokrat občino obvarovala pred poplavami. Naložba, ki sta jo v primeru prvega zadrževalnika financirali občina, v primeru drugega pa država, se je tako izplačala, je za STA ocenil grosupeljski župan Peter Verlič.

 

Zadrževalnik Veliki potok v občini Grosuplje. (Foto: arhiv Občina Grosuplje)

Mesto Grosuplje je bilo v zadnjih 30 letih, pa tudi že prej, večkrat poplavljeno. Največje poplave so jih prizadele leta 2010, ko je nastala precejšnja materialna škoda. V občini so se zato odločili za gradnjo zadrževalnikov. Leta 2008 so z lastnimi sredstvi zgradili zadrževalnik Bičje, ki pred poplavami varuje predvsem naselje Sončni dvori, lani pa so zaključili še z gradnjo zadrževalnika Veliki potok, ki pred poplavami ščiti predvsem središče mesta. Sredstva za slednjega je v celoti prispevala država.

Po oceni župana Petra Verliča sta oba zadrževalnika ob zadnji ujmi v celoti opravila svoje delo ter občino in mesto obvarovala poplav, do katerih bi sicer zagotovo prišlo. “Tako se je pokazalo, da so naložbe v protipoplavno zaščito tiste, ki lahko zelo omilijo posledice ujm, kot so nedavno prizadele državo,” je dejal.

V občini jih sicer za celovito protipoplavno zaščito čaka še urejanje struge Grosupeljščice v samem mestu Grosuplje, ki pa bo manjši zalogaj.

Po besedah Verliča je vsaj v njihovem primeru država v preteklih letih pokazala velik posluh za urejanje protipoplavne zaščite, predvsem pri izgradnji zadrževalnika Veliki potok, ki je bil v celoti državna investicija, občina je omogočila le ustrezne spremembe prostorskih načrtov. Prepričan je tudi, da imamo v Sloveniji dovolj strokovnjakov, ki znajo načrtovati protipoplavne ukrepe.

Prepričan je, da bi morali ustrezne zadrževalnike in drugo protipoplavno zaščito urejati še preden se gradi stanovanjska naselja in ne obratno. Ocenjuje tudi, da bi morala država pristojnost urejanja in čiščenja vsaj manjših vodotokov prenesti v pristojnost občin. “Na ta način bi bilo vodotoke bistveno lažje in hitreje obvladovati,” je še dodal.

 

Na spletni strani Občine Grosuplje so 14.9.2022 o zadrževalnike Veliki potok takole zapisali:

Zagotavljanje poplavne varnosti Grosupeljsko-Radenskega polja in s tem tudi samega mesta Grosuplje je zasnovano na izgradnji zadrževalnikov visokih voda in kasneje na ureditvi Grosupeljščice v območju mesta. Leta 2009 je bil zgrajen zadrževalnik Bičje, danes pa je nared, da nas obvaruje pred poplavami, tudi zadrževalnik Veliki potok. Ta je lociran v dolini med naseljema Velika Stara vas in Gradišče, njegova vloga pa je posebej pomembna za poseljen del mesta ob Grosupeljščici med avtocesto in železniško progo.

O pomembnosti njegove vloge verjetno priča tudi dejstvo, da prvi dokument o izgradnji zadrževalnika Veliki potok, ki ga imamo zabeleženega, sega že v leto 1962. Šlo je za Študijo možnosti protipoplavnega ščitenja oziroma zadrževanja visokih voda, ki jo je izdelal Zavod za vodno gospodarstvo LRS iz Ljubljane. Z njegovo izgradnjo pa smo dejansko pričeli v juliju 2020.

Dela so se pričela s čiščenjem terena in drugimi pripravljalnimi deli. Prilagoditi oz. prestaviti je bilo potrebno traso ceste, ki vodi proti Dolenji in naprej proti Gorenji vasi, traso ceste, ki pelje v smeri Dol, pa tudi gozdno cesto na tem območju. Že v jeseni se je nato pričelo z gradnjo zapornice in jarka z vtočnim in iztočnim delom, ki predstavljata ključni krmilni del zadrževalnika, in 2. decembra 2020, ko sta bila v večjem obsegu zgrajena, smo potok Veliki potok preusmerili po novi strugi.

Z letom 2021 se je pričela gradnja pregrade in nato s septembrom še gradnja prelivnega polja.

Zadrževalnik Veliki potok je danes zgrajen, 26. avgusta 2022, je bil že izveden tudi priklop na električno omrežje. In jesensko deževje bomo pričakali z delujočim objektom.

V primeru zadrževalnika Veliki potok gre za suhi zadrževalnik visokih voda, kar pomeni, da se nivo vode pred pregrado poveča samo v času poplav. Talni izpust se regulira z zapornico, predvsem zaradi naravovarstvenih ukrepov pa je vedno zagotovljen minimalni pretok vode. Pregrada je visoka 15 m in dolga nekaj preko 200 m. Zadrževalnik s prostornino 573.355 m3 bo prebivalce ščitil do obsega 100-letnih voda.

Izvajalec del je bil podjetje CGP, d.d. Pogodbena vrednost del je znašala 6.038.439,98 evrov z ddv.

Obsežnost investicije nazorno prikazujejo tudi fotografije, posnete dne 13. septembra 2022.

Zadrževalnik Veliki potok v občini Grosuplje. (Foto: arhiv Občine Grosuplje)
Zadrževalnik Veliki potok v občini Grosuplje. (Foto: arhiv Občine Grosuplje)
Zadrževalnik Veliki potok v občini Grosuplje. (Foto: arhiv Občine Grosuplje)

(Foto: arhiv Občine Grosuplje)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine