Piše: I.K. (Nova24tv)
Desna stranka Nacionalni zbor (RN) Marine Le Pen je očitno zmagala v prvem krogu parlamentarnih volitev v Franciji, so pokazale prve projekcije, saj je stranka predsednika Emmanuela Macrona padla na tretje mesto.
Po prvih ocenah IPSOS je blok RN na prvem mestu s 34 % glasov, pred levičarskim zavezništvom na drugem z 28,1 %, medtem ko Macronova sredinska koalicija zaostaja na tretjem mestu z 20,3 %. Projekcije kažejo, da bi po drugem krogu glasovanja naslednjo nedeljo RN dobila med 230 in 280 sedežev v 577-članski državni skupščini – kar je manj od 289, potrebnih za absolutno večino. Levičarsko zavezništvo, nedavno ustanovljena Nova ljudska fronta (NFP), bi imelo med 125 in 165 sedežev, Macronov ansambel in njegovi zavezniki pa med 70 in 100.
Projekcija pomeni, da je RN – iz katere si je Le Penova prizadevala očistiti rasizem in antisemitizem, ki sta se širila pod desetletnim vodstvom njenega očeta Jean-Marieja Le Pena – bližje oblasti, kot je bila kdarkoli prej, a morda ne more vladati z večino. Slovenski mediji njeno stranko sicer še vedno označujejo za “skrajno”.
“Demokracija je spregovorila in francosko ljudstvo je postavilo Nacionalni zbor in njegove zaveznike na prvo mesto – in je praktično izbrisalo Macronistični blok,” je povedala Le Penova množici veselih podpornikov, a poudarila, da je bo drugi krog naslednjo nedeljo ključen. “Nič ni bilo dobljeno – in drugi krog bo odločilen,” je dejala.
Nacionalnemu zboru se ne obeta večina
Glede na to, da RN predvidoma ne bo dosegla 289 sedežev, potrebnih za absolutno večino v 577-članski državni skupščini, čaka Francijo negotova prihodnost. V optimističnih govorih pred nedeljskim glasovanjem je Jordan Bardella – 28-letni vodja RN in kandidat za premierja – dejal, da bo zavrnil vodenje manjšinske vlade, v kateri bi RN za sprejemanje zakonov zahtevala glasove zaveznikov.
Zdaj bo sledil teden političnih kupčkanj, ko se bodo sredinske in levičarske stranke odločale, ali se bodo umaknile na posameznih sedežih, da bi preprečile RN osvojitev večine.
Prve predčasne volitve po letu 1997
Macronova odločitev, da razpiše predčasne volitve – prve v Franciji po letu 1997 – je državo in celo njegove najbližje zaveznike presenetila. Nedeljsko glasovanje je potekalo tri leta prej, kot je bilo potrebno, in le tri tedne po tem, ko je Macronovo stranko premagala stranka RN na volitvah v Evropski parlament.
Nekaj minut po ponižujočem porazu je Macron dejal, da ne more prezreti sporočila, ki so ga poslali volivci, in sprejel “resno, težko” odločitev za razpis predčasnih volitev.
Francoski volivci so se volitev po vsej državi in njenih čezmorskih ozemljih udeležili v ogromnem številu. Skupna volilna udeležba v nedeljo naj bi bila 65,5-odstotna, kar je največ v prvem krogu parlamentarnih volitev po letu 1997, ocenjuje Ipsos.