0.7 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Upokojenci imajo nedvomno utemeljen razlog za protest, Golobova vlada se za njihovo revščino ne meni

Piše: Gal Kovač (Nova24TV.si)

V Sloveniji kakih 251 tisoč ljudi živi (oz. životari) z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine. To nanese dobrih 12 odstotkov populacije. Znotraj teh dvanajstih odstotkov so največja skupina prav upokojenci. Pred časom je ena izmed njih poklicala v naš studio in izpovedala “Od 620 evrov pokojnine plačam 200 evrov za najemnino občinskemu stanovanjskemu skladu. 400 evrov mi ostane. Sem dobila poračun za plin – 190 evrov! Kako naj bi plačala, če si niti kosila ne morem skuhati?” 

Odkar je na oblasti vlada Roberta Goloba, je njihove že tako borne prihodke napadla huda inflacija, ki ni doživela resnih korekcij, in energetska kriza, ki je nekatere postavila na rob preživetja. Ne figurativnega, temveč dejanskega. Najnižja pokojnina je lani znašala 294,78 evra. Številni so se v zimskih mesecih odločali med ogrevanjem stanovanja in hrano.

Vlada Roberta Goloba je bila s pomočjo izredno skopa oz. te sploh ni bilo. Izplačala je en mizerni dodatek, ki ga je prejelo okoli 70 tisoč ljudi. Prejeli so ga prejemniki socialne pomoči ali varstvenega dodatka ter invalidi, upravičeni do nadomestila invalidnine. Izplačila so bila v višini od 200 do 314 evrov. Upokojencem kot družbeni skupini vlada Roberta Goloba ni namenila nobenega dodatka. Pač niso prioriteta. Pred kratkim je vlada Roberta Goloba napovedala 10 novih milijonov za sofinanciranje nevladnih organizacij. Ker te pa očitno so prioriteta. O tem pričajo tudi neverjetne finance, ki so se v roku dobrega leta stekle na račun organizacij pod dežnikom “Glas Ljudstva”. Več o tem lahko preberete TUKAJ.

Povsem drugače je bilo pod vlado Janeza Janše. Reformna vlada je imela povsem drugačen odnos do upokojencev, kar je objektivno dokazljivo. Vlada je kot enega večjih ukrepov pred zaključkom mandata sprejela paket pomoči zaradi energetske draginje. Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je prejelo več kot desetkrat večje število upravičencev – 710 tisoč ljudi. Gospodarstvu in kmetijstvu je bilo namenjenih dodatnih 70 milijonov evrov. Izrazito nižji so bili tudi stroški na položnicah.

To pa niso bili edini solidarnostni dodatki, ki so jih od Janševe vlade prejeli upokojenci. Vlada je izplačala tri solidarnostne dodatke, ki so bili namenjeni izključno reševanju finančne stiske upokojencev. Vsi trije dodatki so bili izplačani v sklopu sprejetih protikoronskih paketov. Prejelo jih je več kot 300.000 upokojencev z nizkimi pokojninami.

  • Upokojenci, ki prejemajo pokojnino v višini do 510 evrov, so prejeli tri solidarnostne dodatke po 300 evrov. Skupaj so torej prejeli 900 evrov.
  • Upokojenci s pokojnino med 510,01 in 612 evri so skupaj prejeli 690 evrov solidarnostnega dodatka, oz. trikrat po 230 evrov.
  • Solidarnostna dodatka so dobili tudi upokojenci s pokojnino med 612,01 in 714 evri. Prejeli so trikrat po 130 evrov, torej so skupaj prejeli 390 evrov.

Poleg tega so bili upokojenci deležni seniorskih olajšav, pokojnine so se redno in izredno zviševale, prav tako je prišlo do povišanja zaradi odprave zaostankov pri usklajevanju pokojnin in drugih prejemkov za vsaj za en odstotek.

Vir: Vlada RS

Vir: Vlada RS

Golobove borne uskladitve
Golobova vlada je letos izvedla eno redno uskladitev pokojnin, ki je znašala v višini 5,2 odstotka. Letni dodatek se je zvišal za celih 5 evrov. Kot izpostavljajo upokojenci, vlada Roberta Goloba izrazito neenakomerno obravnava upokojence v primerjavi z drugimi družbenimi skupinami. V javnem pismu predsedniku vlade, ki je bilo objavljeno v dominantnih medijih, se upokojenci pritožujejo, saj se bodo plače v javnem sektorju dvignile za 9 odstotkov, minimalna plača se je že za 13 odstotkov. Upokojenska združenja sedaj zahtevajo novo izredno uskladitev, ki pa je po mnenju protestnega združenja Glas upokojencev premajhna, da bi lahko dejansko izboljšali življenjski standard upokojencev.

Protest upokojencev, ki ga je 1. februarja pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev. (Foto: STA)

Ob uborni skrbi za eno najbolj ranljivih populacij v Sloveniji, ki se jo načrtno zanemarja (beri: [Video] Luka Mesec: “Pokojnine namenoma malo čakajo”), je izrazito škodljiva inflacija, ki je še to uskladitev, ki jo je Golobova vlada sprejela, že zdavnaj načela. Najbolj so se zvišale prav cene hrane in pijače, te so se dvignile za 20 odstotkov. Po podatkih SURS je prav hrana največ prispevala k inflaciji, ki se je zvišala za 10,3 odstotka.

Vir: SURS

Rupar: Za naše pokojnine se moramo boriti, čeprav nam pripadajo!
Najbolj glasnih zahtev začuda ne postavljajo uradne organizacije, ki naj bi se borile za pravice in dohodke upokojencev, temveč samoniklo gibanje Glas upokojencev, ki ga vodi Pavle Rupar. Ta poziva že na tretji protest za njihove pravice, ki naj bi bil največji doslej. “Pridite, upokojenke, upokojenci, zaposleni, mladi, pripadniki vseh veroizpovedi, volivci vseh strank, državljani, Slovenke in Slovenci!! Za naše pokojnine se moramo boriti, čeprav nam pripadajo … brez množice uspeha ne bo!!! Naj zavihrajo slovenske zastave, naj se sliši slovenska pesem,” je zapisal na Facebooku pred prihajajočim shodom.

Shod bo danes na Trgu republike v Ljubljani s pričetkom ob 15. uri.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine