Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Poslanci Svobode, SD in Levice so Ksenijo Klampfer, ki je bil doslej generalne sekretarka (direktorica) ministrstva za digitalno prihodnost, s 50 glasovi izvolili za novo ministrico po odstopu Emilije Stojmenove Duh. Ta se je v zgodovino vpisala z digitalizacijo skladišča v Logatcu z več kot deset tisoč prenosniki za socialno šibke, ki so tam čakali, da jim poteče garancija.
Že pred tem glasovanjem je čudežno ozdravela Urška Klakočar Zupančič, ki prej, ko so poslanci na predlog SDS in NSi razpravljali, ali bi jo odstavili, zaradi bolezni ni mogla poslušati in odgovarjati na kritike. A je zvečer nenadoma povsem ozdravela in prevzela vodenje seje parlamenta o imenovanju nove ministrice in več ni kazala znakov bolezni.
Rezultat glasovanja o Klampferjevi, ki so je v zgodovino vpisala tudi po prepovedi koncerta hrvaškega glasbenika Thompsona, za katero je sodišče presodila, da je bila kršitev zakona, je bil takšen:
Tudi Urško Klakočar Zupančič je pred odstavitvijo ubranilo točno 50 poslancev. Poslanci SDS in NSi so odstavitev predlagali zaradi več namernih kršitev poslovnika, s katerimi je skrbela za propagandne koristi vladnih strank. S kršenjem pravil je dosegla, da je bila Palestina priznana še pred EU volitvami, podobno ravna ob uzakonjanju privilegiranih pokojnin za umetnike. Že prej je, denimo poskušala prikriti nezakonito ravnanje svojih poslancev pri čistki na RTVS. Za odstavitev je bilo 33 opozicijskih poslancev. Ker je bilo to glasovanje tajno, točnega prikaza glasovanja po strankah ni mogoče narediti.
Klakočar Zupančičeve med razpravami poslancev ali jo odstaviti, ni bilo. Pred njih je prišla le čisto na začetku. Ko so jo iz opozicije kritizirali, zakaj je ni v dvorani, da bi odgovarjala, je predsedujoča Nataša Sukič (Levica) pojasnila: “Predsednica je bolna in je zaradi te interpelacije danes tu. Jaz sem jo nadomeščala na kolegiju, ker je zbolela, prosim, malo, malo, malo pazite, preden kaj rečete.” A prestavitve na čas, ko bi bila Klakočar Zupančičeva sposobna odgovarjati, vladajoči niso predlagali.
Da je Klakočar Zupančičeva bolna in ne more odgovarjati, je pozneje opozorila še Meira Hot (SD), ko je vodila sejo. Tako: “Ker je res ni tu, se ne more odzvati, bi res prosila, da se omejimo na predlog, kakor ste ga dali, vsebinski, kakor ste potem nadaljevali, ne pa osebnostno neke vrednostne sodbe, ker je ni in se mi ne zdi korektno. Kolegica je danes že povedala, da je tudi zbolela in se za to tu ne more sproti odzivati na razpravo.”
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec pa je opozorila: “Predsednica državnega zbora ni bolna. Pred 15 minutami se je sprehajala pred dvorano, objemala s kolegico poslanko in tako naprej. Če je bolna in se objema, potem bomo jutri vsi bolni ali pa vsaj tisti, ki so se z njo objemali. Zato predlagam, da prekinete sejo in pozovete predsednico državnega zbora, da pride v dvorano in da odgovarja na vse te naše, kot pravi kolega, laži.” Meira Hot jo je zavrnila tako: “Temu postopkovnemu predlogu ne bom sledila.” Klakočar Zupančičevo in njeno bolezen pa je v bran vzela Lena Grgurovič (Svoboda), ki je povedala: “Se opravičujem, ker sem tudi jaz bolna. Sem imela za grlo tablete in sem tudi bila tri dni na bolniški. Sem zaradi vas prišla sem in sem se lahko objela s predsednico državnega zbora.”
Nenavadno bolezen je Žan Mahnič pozneje komentiral tako: “Če bi bila gospa res bolna, bi vzela bolniško, bi šla domov. Lahko bi tudi prosila, da razpravo prestavimo na kakšen drug dan, pa seveda tega ni storila. Če se z neko stvarjo enostavno nočeš soočiš, pot pod noge, pa gremo, saj to pri vas, predvsem pa pri njej, se je dostikrat že zgodilo in to poznamo.”
Poslanci, ki jih v parlamentu zaradi obveznosti ali bolezni ni, morajo to prijaviti. Klakočar Zupančičeva odsotnosti ni prijavila.