Piše: C. R., STA
Nekdanji zunanji minister in diplomat Dimitrij Rupel je na novinarski konferenci Nove univerze predstavil svojo knjigo Pomen osamosvojitve – priročnik za zagovornike in nasprotnike slovenske osamosvojitve. Izpostavil je, da gre za pregled problematike slovenske osamosvojitve, ki je tudi reakcija na ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve.
Tudi situacija je danes drugačna, je dejal. “Mi smo imeli pred 30 leti zelo jasne cilje, danes pa se zdi, kot da ni povsem jasno, kakšni so naši nacionalni cilji,” je dejal.
V knjigi se je sicer osredotočil na zunanjepolitična vprašanja. “Tu smo izgubili nekatere iluzije, predvsem o Evropski uniji,” je dejal, imamo pa tudi različne poglede na to, kako se udeleževati mednarodnega življenja. Slovenije se po njegovem mnenju v EU ne sliši toliko, kot bi se je moralo, francosko-nemški vlak pa po njegovem drvi po svoje. Po drugi strani pa se je tudi treba zavedati, da niso več tisti časi, ko je bila Slovenija “zanimiva zaradi Jugoslavije in vseh balkanskih štorij”. “Mislim, da bi bilo treba dobro premisliti, kaj s to zunanjo politiko početi,” je dejal.
Knjiga po njegovih besedah po eni strani zagovarja osamosvojitev in jo pojasnjuje, po drugi strani pa daje neke argumente v roke tudi tistim, ki so skeptični, saj ne želi nikogar izključiti. Rupel kot pedagog in prorektor Nove univerze čuti odgovornost, da razloži zgodbe o slovenski usodi vse od prve svetovne vojne naprej, je dejal.
Dimitrij Rupel je povedal še, da je brezplačen izvod knjige poslal vsem ministrom in predsednikom. “In sem napisal v pismu, da bom vesel, če jim bo knjiga kaj koristila,” je še dodal. Uvodno besedo ob predstavitvi knjige je imel pravnik Peter Jambrek.