5.7 C
Ljubljana
nedelja, 23 februarja, 2025

Tragikomično: Vlada dela dobro, samo ljudje nočejo opaziti

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Še dodaten upad popularnosti vlade in vladnih strank, pa čeprav so povišali plače vsem, ki jih zaposluje država (le da enim skoraj nič, drugim pa veliko) in čeprav delijo tudi velikanske pokojninske privilegije še eliti kulturnikov, je pokazala meritev Ninamedia za Dnevnik.

Lahko bi rekli, da vlada dela dobro, ljudje pa tega nikakor nočejo opaziti. Da vlada dela dobro so slovite uvodne besede nekdanjega vodje poslanske skupine Svobode Boruta Sajovica, s katerimi je začel odgovor na skoraj vsako vprašanje, tradicijo pa poslanci te stranke nadaljujejo tudi, kar je postal obrambni minister.

 

Strmoglavila je tudi popularnost župana prestolnice Zorana Jankovića po tem, ko je sporočil, da do zadnje kaplje svoje županske krvi podpira predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ki je najboljši predsednik v regiji, po vrhu pa je Jankoviću ponudil vodenje Beograda. To, da je Janković zgrmel po lestvici navzdol, ni novost, to je pokazala že meritev Mediane, je pa zanimivo, ko se to zgodi tudi pri agenciji Nikole Damjanića, katere glavni financer je prav mestna občina in z njo povezana podjetja. Po Ninamedii Janković sicer ni končal povsem na dnu lestvice, pod njim je do elite umetnikov in kulturnikov zelo velikodušna predsednica Levice Asta Vrečko. Še nižje pa je finančni minister Klemen Boštjančič (Svoboda), ki zagotavlja proračunski denar za vse dobrote vlade, ki jih ljudje premalo cenijo.

Vladne stranke bi močno izgubile volitve, kaže meritev popularnosti strank Ninamedie. Relativna zmagovalka bi bila SDS, s skoraj takšnim deležem kot ga je dosegla Svoboda na zadnjih volitvah. Svoboda, SD in Levica pa bi skupaj zbrale 40 sedežev. In bi končale v opoziciji. A pri tem velja upoštevati, da raziskava ni posebej resna, anketiranim namreč ne ponujajo vseh pomembnih strank, so pa v ponudbi tudi precej nepomembne. V primerjavi z meritvijo Parsifala dan prej, bi po Ninamedii veliko nižji delež zbrali Demokrati Anžeta Logarja, ki pa bi tudi po meritvi Ninamedie prišli v državni zbor. Ninamedia pa ne meri Glasu upokojencev Pavla Ruparja, Piratov in Resni.ce, če omenimo le nekaj strank, ki po meritvah drugih agencij dosegajo velike deleže. Je pa Ninamedia ponudila v izbiro SLS, a je ta ostala daleč pod pragom:

Nihanja, ko gre za pet strank v parlamentu, ki sem jim dodal Demokrate, ki jih v Mediani ne uvrščajo v anketno meritev, deleži, ki jih dosega po Parsifalu in Ninamedii pa se dramatično razlikujejo, so takšna:

V grafikah in članku v Spletnem  časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse  preglednice povečate):

Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine