8.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 27 januarja, 2025

Tone Kajzer, diplomat in nekdanji veleposlanik RS v ZDA, v intervjuju za Demokracijo: »Vlada vleče poteze, ki so nasprotne interesom naših zaveznikov, s čimer izpademo neverodostojni«

Piše: Bogdan Sajovic

Z diplomatom in nekdanjim veleposlanikom Slovenije v Združenih državah Amerike Tonetom Kajzerjem smo se med drugim pogovarjali o novem/starem predsedniku ZDA Donaldu Trumpu, napovedi gospodarske vojne s Kitajsko, neverodostojni slovenski politiki in diplomaciji ter katastrofalni zeleni agendi, ki je osiromašila Evropo. 

Trenutno najbolj vroča znanje politična tema je drugi predsedniški mandat Donalda Trumpa. Kako bo to vplivalo na odnose med Slovenijo in ZDA?

Bojim se, da pod aktualno vlado ne prav dobro. Ta vlada je močno in odprto stavila na zmago Harrisove na lanskih ameriških predsedniških volitvah. Izjave posameznih članov slovenske vlade, vidnih predstavnikov vladnih strank in provladnih medijev so bili, če se blago izrazim, izrazito negativni in nenaklonjeni Trumpu. In to ne le pred volitvami, pač pa tudi v dnevih po njih. Drži, v zadnjem času skuša predsednik vlade Robert Golob popraviti vtis, se prikupiti Trumpu, a bojim se, da pri tem ne bo kaj prida uspešen. Ne verjamem, da bi Trump in njegova ekipa tako zlahka pozabili negativne izjave.

Res pa je, da so mnogi evropski politiki delili ta sentiment oziroma menili, da bo Harrisova zmagala. Bili so žrtve izredno močne medijske manipulacije, ki se vleče že kakšnih dvajset let, vse od prvih volitev, na katerih je zmagal Obama. Veliki mediji dobesedno kreirajo javno mnenje in to jim je dolgo uspevalo. A kot smo videli na ameriških predsedniških volitvah, se je našla alternativa tem velikim medijem. Spletna omrežja, še posebno X, in podkasti so prebili monolit »edine prave resnice« velikih medijev in omogočili Trumpu, da je s svojim sporočilom dosegel volivce in zmagal.

Kar pa ne reši našega problema …

Naš problem ni le v tem, da je Golob s svojo ekipo stavil na zmago Harrisove. Splošni problem slovenske zunanje politike je tudi v tem, da postavlja interese Slovenije in Slovencev daleč na zadnje mesto. Namesto reševanja stvarnih problemov in delovanja za interese Slovenije ter Slovencev se slovenska zunanja politika ukvarja z ideološkimi temami reševanja podnebja, migrantov, kitov, sveta in kaj vem česa še. Največji problem slovenske zunanje politike pa tudi politike na splošno, vsaj kadar so na oblasti leve vlade, pa je, da smo popolnoma neverodostojni.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine