8.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 27 januarja, 2025

Tako mačehovske vlade do upokojencev in invalidov še nismo imeli

Piše: Vida Kocjan

Od skupno 533.292 prejemnikov pokojnin okoli 309 tisoč upokojencev ali 58 odstotkov vseh prejema pokojnino, ki je nižja od praga tveganja revščine. Kar 51.889 upokojencev prejema pokojnino, ki je nižja od 500 evrov. Stiska je čedalje večja, koalicija je vsakemu upokojencu vzela 60 odstotkov ene mesečne pokojnine.

Zadnji podatek Statističnega urada RS za tveganje revščine je za enočlansko gospodinjstvo 903 evre na mesec, za dvočlansko gospodinjstvo brez otrok pa 1.354 evrov. Podatki o pokojninah pa kažejo, da je novembra 2024, kar so zadnje objavljeni podatki Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ), nižjo pokojnino od 900 evrov prejelo 308.981 upokojencev (od skupno 533.292).

Pokojnine zaostajajo

Pokojnine tako zaostajajo, posebno kritično je bilo v letu 2023. V letu 2023 so bile pokojnine realno nižje, upokojencem je Golobova vlada vzela 60 odstotkov mesečne pokojnine. To razliko bo težko nadomestiti, če sploh kdaj. Vlada je namreč upokojence in invalide v letu 2023 opeharila za 4,5-odstotni dvig pokojnin in nadomestil. Plače v javnem sektorju so se dvignile, pokojnine in nadomestila pa ne, čeprav so v vladajoči koaliciji (Gibanje Svoboda, SD in Levica) sprejeli sklep in obljubili, da bodo zneski pokojnin in nadomestil višji za 4,5 odstotka. To se ni zgodilo.

Golob obljubljal, dal nič

Robert Golob, predsednik vlade, je 24. oktobra 2022 v državnem zboru izjavil: »Čisto za konec glede povišanja prejemkov. Ja, res je, javni sektor je dobil uskladitev z inflacijo, za katero govorimo, da je 10-odstotna, na nivoju 4,5 odstotka. Res je, tudi upokojenci bodo to dobili. Vprašali ste me kdaj? V četrtek ta teden. Zakon je že pripravljen in je v vladni proceduri in v četrtek ta teden bomo sprejeli zakon na vladi za enako 4,5-odstotno redno uskladitev pokojnin, ne za dodatke, ne za bombončke, redno uskladitev.«  Podobno je po seji vlade 27. oktobra 2022 dejal tudi Luka Mesec, resorni minister za delo, družino in socialne zadeve.

Vendar pa je vse ostalo pri besedah. Koalicija ni izpolnila lastnih sklepov in zavez, zato je poslanska skupina Slovenske demokratske stranke (SDS) zahtevala sklic nujne seje pristojnega parlamentarnega odbora. Predlagali so sprejetje sklepa, po katerem bi bila upokojencem izplačana razlika v višini 4,5 odstotka mesečne pokojnine, za katero so bili prikrajšani v letu 2023. Koalicijski poslanci so zahteve SDS zavrnili.

ZPIZ potrdil, da so se pokojnine realno zmanjšale

Poleti 2023 je bilo nato objavljeno Letno poročilo ZPIZ, v katerem je bilo potrjeno, da so se pokojnine v letu 2023 realno zmanjšale. Medtem ko je vlada socialne transferje v letu 2023 povečala za 10,3 odstotka, je upokojencem in invalidom pokojnine dvignila samo za 5,2 odstotka. Povprečna letna inflacija je bila 7,4 odstotna, hrana pa se je podražila celo za 19 odstotkov.

Po podatkih ZPIZ so se starostne pokojnine v primerjavi z letom realno zmanjšale za 2,1 odstotka, invalidske za 2,7 odstotka ter vdovske in družinske pokojnine za 2,4 odstotka.

Na podlagi uradnih podatkov o rasti pokojnin in povprečni inflaciji pa so bili upokojenci v letu 2023 prikrajšani za najmanj 60 odstotkov ene mesečne pokojnine, kakor je izračunala poslanka Karmen Furman (SDS).

Vlada je ob koncu leta 2023 sicer izplačala nekatere dodatke v višini 4,5 odstotka, vendar pa je šlo to samo za enkratne mesečne zneske, ki se niso všteli v pokojninsko osnovo.

Upokojencem in invalidom se je najbolj približala vlada Janeza Janše. Tedaj so bili izvedeni ukrepi, kot so trikratni solidarnostni dodatek za upokojence, brezplačni prevozi po vsej Sloveniji, energetski vavčer in izredna uskladitev pokojnin.

V letu 2024 je Golobova vlada izvedla po zakonu redno uskladitev pokojnin, pokojnine so se povečale za 8,8 odstotka, vendar pa smo bili priča tudi visoki inflaciji. Do izredne uskladitve pokojnin v letu 2024 pa ni prišlo, čeprav se je finančni in socialni položaj slovenskih upokojencev zaradi neizpolnjenih koalicijskih obljub precej poslabšal.

Privilegirancem skupno več tisoč evrov pokojnine

Do upokojencev in invalidov mačehovska Golobova vlada pa povsem drugače ravna v primeru dodeljevanja t. i. izrednih pokojnin privilegiranim posameznikom za »izjemne dosežke na področju umetnosti«. Po tem zakonu bo privilegirana peščica predvidoma prejemala visoke dodatke, tudi do 1.500 evrov, kar bi lahko pomenilo skupno pokojnino z dodatki v višini več kot 3.000 evrov, po nekaterih podatkih celo okoli 3.500 do 4.000 evrov. V SDS opozarjajo, da takšni dodatki rušijo pokojninski sistem, saj privilegirajo določene skupine in delijo državljane na prvo- in drugorazredne.

Zakon je koalicija decembra 2024 potrdila v državnem zboru, natančni podatki o skupnih stroških dodatkov k pokojninam pa javno niso dostopni.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine