Piše: Andrej Žitnik (Nova24tv.si)
Robert Golob razume, da je edina pot do njegove ponovne izvolitve popolna putinizacija slovenskih medijev. To mu je uspelo s Siolom z zamenjavo urednika, prav tako je s pomočjo ustavnih sodnikov uspešno “depolitiziral” RTV Slovenija, Odlazkova medijska hobotnica in Pop TV pa sta tako ali tako od nekdaj na strani levice. Komaj zdaj pa je prišlo v javnost, kako zelo podobno kot Vladimir Putin se obnaša naš premier. Novinarka Dela Suzana Kos je namreč razkrila grozljivo podrobnost iz svojih interakcij z vodilno vladno stranko Gibanje Svoboda.
Novinarka je v pogovoru s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič povedala oz. vprašala naslednje: “Kako si vi predstavljate svobodo medijev? Moja osebna izkušnja je ta, da sem poslala vprašanje v Gorenje, spraševala, kdo je izbral podjetje, ki ni imelo nobenih referenc. Dobili smo klic v redakcijo iz vrha Gibanja Svoboda, naj ne sprašujem, naj dam mir!”
Kosova je govorila o financiranju vzporednega podjetja SEE M. & C Vesne Vuković, ki mu je 103.000 evrov nakazal Gen-I Roberta Goloba, 34.000 evrov svetovalni center Brio v lasti danes finančnega ministra Klemena Boštjančiča, 73.000 Adventure Investments in 60.000 podjetje Gorenje.
Kot na portalu Spletnicasopis.eu piše Peter Jančič, so pred letom na Siol.net, ko je sam še bil urednik, preverjali, zakaj so plačevali podjetju Vukovićeve, iz Gorenja pa so pojasnili tako:
“Pogodbe se nanašajo na pripravo mesečnih poročil o presoji tveganj na ravni držav (country risk assesment) na trgih JV Evrope, na katerih je takrat delovalo Gorenje. Izvajalec je za naročnika v tem okviru spremljal, analiziral in ocenjeval politična, gospodarska, socialna in druga tveganja, ki bi lahko vplivala na poslovanje podjetja in postopek vzpostavljanja strateškega partnerstva, pozneje pa na prevzemni postopek in postopek vzpostavljanja nove strukture Hisense Europe, v okviru katerega se je lastnik odločal, v katerih državah zapirati, ohraniti ali združiti nekdanja Hisensova in Gorenjeva podjetja.”
Druga podjetja in Vukovićeva pa so se o plačilih zavila v molk. Tudi današnji premier Robert Golob. Kosova ni dodala, da je Vukovićeva še novinarsko delo opravljala brez visokih izobrazbenih kvalifikacij (visokošolske izobrazbe). Podjetje SEE M. & C, ki ga je Vukovićeva ustanovila in vodila, ko je delala za Siol.net, pozneje pa je delala za portal Necenzurirano (pred tem je bila na Dnevniku), je lani likvidiral urednik Necenzurirano Primož Cirman.
O klicu in pomanjkanju pojasnil je Klakočar Zupančičeva Kosovi odgovorila, da to zagotovo ni bilo prav in dodala, da si pa želi, da bi novinarji tudi pravilno povzeli odgovore. A če ni bilo prav, bo odstopila iz stranke? Najbrž ne.
Kaj nam klic pove o medijih pod škornjem “svobode”?
Da vrhovni predstavniki vladajoče stranke kličejo v uredništva, je nekaj nenavadnega celo za slovensko medijsko krajino. Gre vendarle za neposredni poskus vplivanja politike na to, o čem bodo mediji poročali oz. o čem ne smejo poročati. Levičarski aktivisti so brez vsakih dokazov tega obtoževali predstavnike prejšnje desne koalicije, celo pošiljali pisma v Bruselj in svetovne medije, kjer so si dobesedno izmišljali transgresije, ki si jih naj bi dovolila Janševa vlada. Zdaj imamo javno pričanje novinarke levega medija, ki največjo stranko državi, ki vodi izvršilno oblast obtožuje, da je hotela poseči v uredniško intergriteto. Gre za Putinovo Rusijo leta 2000, ko Putin še ni moril novinarjev, so pa njegovi siloviki v uredništva klicali in govorili, “naj dajo mir”. Nekateri niso dali miru. Kaj se je zgodilo za tem, pa vsi vemo.