Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Med svetovnim prvenstvom v nogometu leta 2018 sta ruska vohuna Artjom Dulceva in Ana Dulceva, ki sta pri nas delala za Kremelj, tajno odpotovala v domovino Rusijo, kjer sta si v rojstnem kraju Ane Dulceve ogledala tudi tekmo med Argentino in Hrvaško.
O tem je včeraj poročala ruska državna agencija Tass po intervjuju, ki ga objavila revija Izvidnik (Razvedchik), ki velja za glasilo ruske zunanje obveščevalne službe (ruske vrste CIA). TASS povzema, da se je družina v Rusiji sestala s starimi starši Ane Dulceve. O tem, kakšna navodila sta tajna agenta leta 2018 dobila od Kremlja, ko sta iz Ljubljane pripotovala v Rusijo, pa ne pišejo nič. Gotovo pa sta pri nas in na Balkanu skrbela za podkupovanje in ni mogoče izključit, da je bil cilj tudi vplivanje na volitve. Škandalu na tem področju smo pravkar priča v Bolgariji, kjer so odkrili rusko financiranje kampanje predsedniškega kandidata iz skrajne desne Calina Georgescuja, ki je presenetljivo vodil po prvem krogu predsedniških volitev. Volitve je tamkajšnje ustavno sodišče razveljavilo. Rusi praviloma poskušajo svoje cilje doseči preko skrajnih levih in desnih strank. Pri nas je bil na levi takšen nekoč DeSUS Karla Erjavca, še danes pa Levica Aste Vrečko, na desni pa je blizu Rusiji SNS Zmaga Jelinčiča, pa tudi Resni.ca, ki jo vodi nekdanji politik Jelinčičeve SNS Zoran Stevanović.
Ko je Putin še prihajal v Ljubljano
Tass podrobno opisuje tudi, kako je ruska tajna služba leta 2017, bilo je v času vlade Mira Cerarja, le leto po tem, ko je Vladimir Putin obiskal Slovenijo, inštalirala vohuna v naši državi. Obisk Putina je bil nenavaden dogodek, zgodilo se je namreč po okupaciji Krima in je pokazal precejšnjo podrejenost dela naše politične elite ruskemu diktatorju, ki je imel v številnih evropskih državah takrat zaprta vrata. V Evropo je poskušal prodreti preko šibkih členov. In tudi danes poskuša. Slovenski zunanji minister Karel Erjavec je ob okupaciji Krima zaslovel, ko se je javno ponudil za posrednika med Rusijo in Evropsko Unijo. Rusija je vojaško okupirala del Ukrajine in ne Evrope, posredoval bi Erjavec kvečjemu lahko med Ukrajino in Rusijo. Ukrajino je s ponudbo izničil kot neobstoječo državo na podoben način kot to počne Putin.
Tass opisuje kariero podtaknjenih vohunov v naši državi, ki je pokazala, da v Rusiji lojalnosti tukajšnjih oblasti niso povsem zaupali. Pa čeprav so takrat pomembni politiki sprejemali nagrade od Putina (denimo, župan Ljubljane Zoran Janković) za Karla Erjavca pa je krožilo, da je več v Moskvi kot na sejah lastne vlade, ruski veleposlanik Doku Gapurovič Zavgajev pa je pred volitvami 2018 celo javno podprl njegovo stranko DeSUS, kar je bil neverjeten primer neposrednega vplivanja Rusije, tuje države, v volilno dogajanje. Ali so pomagali še na kak bolj skrit način, kot so poskušali v Bolgariji, a so jih ujeli, pa ni jasno.
Kariero dveh vohunov v Ljubljani, precej verjetno jih je pri nas iz Rusije še več, TASS opiše tako: “Družina je v Slovenijo z argentinskimi potnimi listi prispela leta 2017. Tam so ustanovili IT podjetje in spletno galerijo. Po začetku specialne operacije v Ukrajini leta 2022 so obveščevalci nedoločene države Ljubljani priporočili veliko pozornosti družini. Par so aretirali in njuna otroka, fantka in deklico, dali v rejništvo. Preiskovalci so trdili, da so bili tajni agenti ruske zunanje obveščevalne službe. Par je krivdo priznal. Sodišče v Ljubljani ju je 31. julija 2024 zaradi vohunjenja obsodilo na leto in sedem mesecev zapora. Približno toliko časa sta že preživela v priporu.”
Naša policija je vohuna skrito pred javnostjo prijela decembra 2022, javnost je za to izvedela šele konec januarja 2023. Aretacija je veliko dodatno pozornost pritegnila, ko je iz pogovorov v parlamentu za zaprtimi vrati z nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in direktorjem policije Boštjanom Lindavom scurljalo, da bi naj premier Robert Golob vplival na Sovo, da so aretacijo za nekaj dni prestavili.
Prvi možni datum, ko bi po odredbi sodišča policisti aretacije ruskih vohunov lahko izvedli, je bil 28. november 2022 in za ta dan so se že pripravljali. To je bilo dan po referendumu, na katerem je Golobu uspelo dobiti pet dodatnih ministrstev in doseči kadrovsko čistko vrha RTVS. A izvedene so bile aretacije, na zahtevo Sove šele 5. decembra. Neuradno bi naj premier prestavitev dosegel, da ne bi zmotilo proslavljanja “uspeha” na referendumu. Robert Golob je takšno vplivanje na šefa Sove Joška Kadivnika, ki ga je sam nastavil, javno odločno zanikal. Aretacije, ki so jih izvedli z zamikom, so pozneje dalj časa prikrivali javnosti, čeprav za to ni bilo tehtnih razlogov, v Rusiji so za dogajanje zanesljivo izvedeli takoj. Naša javnost pa je izvedela šele konec januarja. Po dostopnih informacijah naše zunanje ministrstvo, ki ga vodi Tanja Fajon (SD), ni protestiralo pri Rusih zaradi vohunjenja, kar spet kaže nenavadno podrejenost ali strah pred Rusijo.
Vohuna sta pri nas uporabljala lažni imeni Maria Rosa Mayer Munos in Ludwig Gisch, obsojena sta bila konec julija letos, že 2. avgusta pa sta bila po izmenjavi, za katero so se dogovorile ZDA, že pri Putinu v Moskvi. Putin bi naj vohuna po vrnitvi nagradil z redom za pogum, a uradno Kremelj te informacija po poročanju ruskih medijev ni objavil in zaradi tega ni jasno, kdaj se je to zgodilo.
Zamenjavo dveh ruskih vohunov je naš premier Robert Golob ocenil tako: “Sloveniji je uspel zgodovinski met. Slovenija je dokazala, da je moč, ki jo imamo na mednarodni sceni, bistveno večja od naše velikosti.” V zamenjavi za ruska vohuna, ki se je zgodila, ker so nas iz tujine opozorili nanju, naša država ni dobila nikogar.
Se je pa naša vlada na hitro s tem znebila dveh tajnih agentov, ki sta verjetno skrbela tudi za podkupovanje ruske propagandne mreže za vplivanje na Balkanu, v sosednjih država in pri nas. Ni mogoče izključiti, da tudi za vplivanje na volitve.
Ker sta bila že razkrita, sta bila za Putina pri nas nekoristna.