9.1 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Šokantna ukinitev dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja odmeva tudi v tujini

Piše: Ana Horvat (nova24tv.si)

Slovenska politična scena tudi tokrat polni novice mednarodnih portalov, vendar tokrat v negativni smeri. Če je pod Janševo vlado Slovenija pridobila na mednarodnem ugledu kot zgledna demokratična država, se pod Golobovo vlado vrača prepoznavna kot ena od držav, ki “častijo totalitarni režim”.

Odločitev Golobove vlade o ukinitvi dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja je odjeknila tudi v mednarodnih vodah. Spomnimo, da je vlada ob nastopu na oblast dejala, da bo “Sloveniji vrnila mednarodni ugled”, danes pa smo priča nasprotnemu. Mednarodni ugled Slovenije kot demokratične države strmo pada.

“Vlada je le nekaj ur pred dnevom spomina na žrtve komunističnega nasilja v Sloveniji preklicala odlok, ki je bil pravna podlaga za komemoracijo, kar je sprožilo ostre kritike desnice in govorice o ‘novi državljanski vojni’,” se je začel zapis v novici u ukinitvi dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja na portalu Euractiv, mednarodnem spletnem portalu. O brezsramni odločitvi vlade je tvitnil tudi profil Višegrad. Slovenska politična scena tudi tokrat polni novice mednarodnih portalov, vendar tokrat v negativni smeri. Če je pod Janševo vlado Slovenija pridobila na mednarodnem ugledu kot zgledna demokratična država, se pod Golobovo vlado vrača prepoznavna kot ena od držav, ki “častijo totalitarni režim”.

Državni dan spomina je 12. maja 2022, le nekaj dni pred iztekom mandata, z uredbo razglasila vlada Janeza Janše. Utemeljili so, da je komunistično nasilje med letoma 1941 in 1946 na slovenski zemlji pustilo na tisoče mrtvih, prizadelo pa je še več sto tisoč ljudi v Sloveniji. Datum je bil izbran v spomin na poboj 49 ljudi, med njimi 44 Romov, v soteski Iške južno od Ljubljane leta 1942. O tem ni pisal le Euroactiv, žalostno in obsojanja vredno odločitev Golobove vlade je objavil tudi profil Višegra24, ki je v svojem zapisu pojasnil, da so “za odločitvijo stali socialdemokrati (nasledniki komunistične stranke v državi)”.

 

Euractiv je poročal tudi o tem, da je razglasitev dneva spomina naletela na kritike na levici, ki je takrat trdila, da je bila osnovna želja vplesti narod v neskončno kulturno vojno. Zapisali so tudi, da je bila odločitev aktualne vlade pričakovana, glede na to da so Socialni demokrati (SD), mlajši koalicijski partnerji, nedavno dejali, da je treba odlok razveljaviti, saj gre “večinoma za revizionizem in nič ne prispeva k spravi ljudi”.

Spomnimo, da je poslanec Levice Matej T. Vatovec na novinarski konferenci dejal, da je »zgodovina za zgodovinarje« in da se je potrebno ukvarjati s problemi leta 2023 in ne leta 1942. Vajeni smo, da vlada dela eno, govori pa drugo, kako si lahko drugače razlagamo, da Vatovec govori o zgodovini zgodovinarjev, njihova predstavnica in tudi ministrica Asta Vrečko pa hkrati ne manjka na nobeni komunistični proslavi ali obletnici?

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine