Piše: Vida Kocjan
V državnem zboru obravnavajo predlog rebalansa državnega proračuna za leto 2022. Pred poslance je stopil tudi predsednik vlade Robert Golob in napovedal, da bo za zagotavljanje oskrbe z energijo že v kratkem, v roku prihodnjega meseca, Slovenija nacionalizirala enega od energetskih podjetij. Katerega, ni razkril.
Dejal je, da energetska kriza prinaša s seboj tudi posebnosti na evropski ravni, ki jih nihče ni mogel predvideti. Omenil je nedavno nacionalizacijo največjega nemškega uvoznika plina Uniper.
Slovenska vlada je zato v B-bilanci proračuna, to je na računu finančnih terjatev in naložb, rezervirala 750 milijonov evrov za dokapitalizacijo energetskega sektorja, če bo ta potrebna.
Dve milijardi primanjkljaja v državni blagajni
S predlogom rebalansa se letošnji odhodki državnega proračuna povečujejo za okoli 600 milijonov evrov na 14,6 milijarde evrov, prihodkov pa naj bi se v proračun steklo 12,5 milijarde evrov oz. približno milijardo evrov več, kot je predvideno zdaj. Državna blagajna naj bi tako leto končala z nekaj več kot 2000 milijoni (dve milijardi) evrov primanjkljaja. Pri tem bo 1700 milijonov primanjkljaja pridelanega v zadnjih štirih mesecih.
Takšen rezultat pri primanjkljaju pa je za Goloba zelo dober. Poraba in primanjkljaj bosta po njegovih besedah ob koncu leta morda celo nižja. “A v tem rebalansu se že kažejo obrisi za 2023, ko ne bomo imeli sreče, da bi lahko tako uravnoteženo načrtovali proračun,” je ugotavljal predsednik vlade.
Golob je za leto 2023 tako napovedal zelo črn scenarij, ta ima korenine že v letu 2022, v času njegovega vodenja vlade. Na neracionalnost in slabo gospodarjenje z javnimi financami Roberta Goloba opozarja tudi Fiskalni svet Republike Slovenije.